Jak grilovat maso: Způsoby úpravy grilovaných pokrmů v pár krocích

Jak grilovat maso: Způsoby úpravy grilovaných pokrmů v pár krocích

Při nedodržení osvědčených rad by se mohlo stát, že hotový grilovaný pokrm nebude mít požadovanou barvu ani chuť. A hosty, pro které měl být připraven, nebudeme mít čím okouzlit.

32388×

Při úpravě masa a dalších pokrmů grilováním v prostředí našich kuchyní na plynovém nebo elektrickém sporáku je nutné dbát některých zásad, abychom dosáhli požadovaného výsledku.

Grilování pokrmů

Při grilování především masa jde o zásady, které mnozí dodržují i při jiných úpravách (například pečení) a není třeba se o nich zmiňovat, ale je vhodné si je připomenout.

Nesolíme

Maso před grilováním nesolíme, pouze okořeníme či opepříme, potřeme olejem a necháme odpočinout. Povrch zůstane suchý a bílkovina se na něm lépe srazí a vytvoří nepropustný obal, maso tak zůstane šťavnaté a se vzhledným a do červena zbarveným povrchem, sůl použijeme až ke konci nebo těsně před podáváním.

Macerujeme

Okořeněné a odpočinuté maso macerujeme ve víně, koňaku a podobně, aromatické látky prostoupí masem, které tak bude chutnější.

Použití alobalu

Grilování v alobalu nebo v jiném obalu má tu výhodu, že maso můžeme péci bez potírání tukem a zároveň zůstane šťavnaté a jemné.

Konzervované maso

Grilovat můžeme také konzervované maso, nebude se rozpadat a drobit jako při prohřívání ve šťávě nebo v omáčce, šťávu z konzervy můžeme ochutit a podávat v omáčníků nebo ji použijeme k přípravě polévky.

Zpestření chuti grilovaného masa

Pokud chceme zpestřit vlastní chuť grilovaného masa, pak jednotlivé porce obložíme různými zeleninami, potřeme studenou omáčkou (v ní maso také marinujeme) nebo přílohou. Jako přílohy jsou vhodná rajčata, papriky, žampiony, brambory a jiné. Při grilování se teplota v troubě pohybuje od 100 °C do 300 °C. Doby grilování v různých receptářích bývají pouze orientační. Záleží vždy na druhu, jakosti a velikosti grilované suroviny.

Vhodný tip pro grilovaný pokrm

Jestliže jste nabyli dojmu, že je ten pravý čas pro přípravu grilovaného pokrmu, pak je tu pro vás recept, k jehož přípravě potřebujete plátky roštěnky, máslo, očka nebo sardelky, pepř a bílé víno.

Roštěná se sardelkou

Očištěné roštěnky naklepeme, opepříme a potřeme sardelovým máslem. Pokapeme jednotlivé porce bílým vínem a necháme je asi hodinu odpočinout. Grilujeme po každé straně asi 5 minut. Roštěnky můžeme doplnit opékanými brambory a sterilovanou zeleninou. Vhodnou přílohou jsou čerstvé zeleninové saláty.

Pokud se vám podaří pokrm připravit, pak stačí jen dodat - dobrou chuť!

Recepty, které k nadcházejícímu víkendu musíte znát

Grilované kuřecí špízy
(doba přípravy 2 hod )

Grilované makrely
(doba přípravy 35 min )

Grilovaná kuřecí prsa
(doba přípravy 1 hod )

Nejlepší marináda na maso
(doba přípravy 10 min )

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz