Vaření.czMagazínJablečný ocet - to nejlepší z přírody

Jablečný ocet - to nejlepší z přírody

Jablečný ocet - to nejlepší z přírody

Máte doma jablečný ocet? Víte, že má mnohé využití nejen při dochucování salátů? Jeho účinky si bude pochvalovat také vaše pleť a vlasy.

75119×

Jablečný ocet se řadí mezi přírodní léčiva s výbornými účinky na celé naše tělo. Existuje mnoho způsobů, jak lze jablečný ocet využít - při péči o naši pokožku, k vnitřnímu užívání, při vaření, v péči o naše čtyřnohé mazlíčky a skvěle se hodí také při úklidu domácnosti.

Jak vzniká jablečný ocet

Jablečný ocet je naprosto přírodní produkt, který se vyrábí z jablečné šťávy a zkvašením do podoby jablečného moštu, když se mošt nechá zkvasit ještě jednou, vznikne organický, nepasterizovaný a neflitrovaný jablečný ocet, který spadá i do RAW stravování. Ocet s těmito vlastnostmi zakoupíme pouze v obchodech se zdravou výživou, je bohatý na biologicky dostupné minerály a může být použit i jako dezinfekce.

Pití jablečného octa

K získání nejlepších výsledků na naše zdraví pijeme jablečný ocet denně. Ve sklenici vody rozmícháme 1 - 2 lžíce octa a podáváme nejlépe nalačno. Voda s jablečným octem nám skvěle nastartuje metabolismus a dodá nám energii. Pití jablečného octa vyrovnává vnitřní ekosystém (vytváří alkalické pH) a tak reguluje kyselé prostředí v organismu, které je často způsobováno právě nezdravým stravováním a pitným režimem.

Jablečný ocet navíc detoxikuje naše tělo (čistí ledviny a játra) a pomáhá s úbytkem váhy (štěpí tuky), pomáhá léčit alergie, posiluje žaludeční kyseliny, odstraňuje pálení žáhy, snižuje vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Poradí si také s kvasinkovou infekcí, uklidňuje artritidu a DNU.

Už jen z tohoto výčtu pozitivních účinků jablečného octa je jasné, že se jeho zařazení do jídelníčku opravdu vyplatí. Kromě podávání jablečné vody jej můžeme samozřejmě použít do zálivek při přípravě salátů.

Hubneme s jablečným octem

Při usrkávání jablečného octa během celého dne můžeme tělu pomoci při ztrátě nadbytečných kilogramů, zejména si poradí s těžko odbouratelným břišním tukem. Výzkumy dokazují úbytky na váze díky obsahu kyseliny octové, která je hlavní složkou jablečného octa.

Jablečný ocet oživí pleť i vlasy

Jablečný ocet je doslova balzámem pro pokožku celého těla a vlasy. Přírodní jablečný ocet vyrovnává pH pokožky. V poměru 2 díly vody k 1 dílu octa si připravíme tonikum, které nanášíme na pleť pomocí vatových tamponů. Pleť takto ošetřujeme každé ráno a večer. Neředěný jablečný ocet můžeme nanést na stařecké skvrny a jizvy po akné, nechat působit přes noc a ráno opět použít tonikum. Jablečný ocet napomáhá k vybělení těchto nežádoucích skvrn a flíčků.

Jablečný ocet pomáhá i po nadměrném opalování, taková koupel (1 šálek octa na vanu) pomůže ulevit kůži po spálení.

Další kapitolou jsou vlasy, pro ty je jablečný ocet učiněný zázrak. Jablečný ocet stačí zředit v poměru 1 lžíce octa na hrnek vody a jablečnou vodou přelít vlasy po umytí. Již po pár těchto aplikacích budou vlasy lesklejší a pevnější.

Pánové zase ocení jablečný ocet jako vodu po holení (ředíme půl na půl). Před každým použitím stačí lahvičku jen protřepat.

Jablečný ocet lze použít i k péči o zuby, potírání zubů přímo jablečným octem pomáhá odstraňovat zabarvení a skrvny. Po každé takové aplikaci vypláchneme ústa vlažnou vodou.

Jablečný ocet dezinfikuje naši domácnost

Jablečný ocet efektivně působí také v domácnosti při čištění toalety, koupelny, při mytí oken a vytírání. Dá se použít i v myčce na nádobí jako náhrada za mycí prostředek.

Co se týče domácích mazlíčků, je jablečný ocet účinný jako odpuzovač blech. Stačí jablečný roztok v poměru 1:1 (ocet, voda) nalít do rozprašovače, nastříkat na srst mazlíčků a důkladně vetřít do kůže. Takto opakujeme pár dnů, dokud blechy nezmizí.

A co třeba vyzkoušet některé z oblíbených jablečných receptů? 

Křehký jablečný koláč s mřížkou
(doba přípravy 45 min )
Křehký jablečný koláč s mřížkou

Skvělý jablečný kompot
(doba přípravy 1 hod )
Skvělý jablečný kompot

Rychlý jablečný perník
(doba přípravy 1 h 15 min )
Rychlý jablečný perník

Babiččin jablečný štrúdl
(doba přípravy 45 min )
Babiččin jablečný štrúdl

Jemné jablečné řezy
(doba přípravy 1 hod )
Jemné jablečné řezy

Jablečné muffiny
(doba přípravy 1 hod )
Jablečné muffiny

Foto: Sxc.hu

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena