Židovský Pretzel Challah

Recept na židovské košér pečivo.


5.010x
160 min
1×

Ingredience

na potření

0.3 lžičkycukr
0.3 lžičkysůl
1 ksžloutek
1 lžícevoda

těsto

1.25 lžičkysůl
1 ksvejce
2 lžícemáslo
0.3 hrnkusolamyl
4 lvoda
2.25 lžičkydroždí
1 lžícecukr krupice
2-3 hrnkypolohrubá mouka
1 lžícerostlinný olej
0.75 hrnkuteplá voda
0.5 hrnkuhnědý cukr
0.5 hrnkujedlá soda
0.25 hrnkuhrubá sůl

Postup přípravy

Rozdrobíme droždí do mísy, ocukrujeme a zalijeme teplou vodou. Vše rozmícháme a na teplém místě necháme vzejít kvásek. Vmícháme olej, sůl a vejce. Poté začneme po částech přidávat mouku a dobře zpracujeme. Rukama těsto hněteme a přidáváme mouku, dokud těsto nebude elastické, ale ne lepivé.

Naplníme hrnec vodou a dáme vařit. Mezitím vyjmeme těsto z mísy a vymyjeme misku. Vymažeme ji rostlinným olejem. Zatlačíme těsto zpět do spodní části mísy a pak převrátíme tak, že obě strany budou lehce navlhčeny olejem. Poté mísu s těstem zakryjeme utěrkou. Mísu s těstem vložíme do trouby na střední mřížku.

Hrnec s vařící vodou umístíme do trouby pod mísu s těstem. Zavřeme troubu, tím se vytvoří teplé a vlhké místo pro kynutí. Necháme kynout 1 hodinu. Poté vyndáme těsto a několikrát do něj udeříme pěstí, abychom se zbavili vzduchových kapes. Opět mísu s těstem přikryjeme a dáme do trouby zase na 1 hodinu. Poté vyjmeme z trouby, těsto opět několikrát udeříme pěstí a vyndáme na pomoučněný vál. Těsto chvilku hněteme. Je-li potřeba, přidáme mouku, abychom předešli lepkavé konzistenci. Pleteme copy z šesti pramenů stejně, jako se plete vánočka. Pleteme radši menší copy. Copy by měly být dva plus jeden menší. Na stůl rozprostřeme utěrky a copy na ně položíme a necháme kynout 45 minut.

Hluboký, široký hrnec či pekáč naplníme 4 l vody, přidáme jedlou sodu a hnědý cukr. Ponoříme copy do vroucí vody po dobu 30 sekund. Otočíme je, aby obě strany byly rovnoměrně namočené. Odstraníme copánky z vody a položíme je zpět na utěrku. Copy budou vypadat poklesle, ale při pečení se opět nafouknou. Utěrka nasaje přebytečné množství vody z těsta.

Pro vaječnou glazuru spolu rozšleháme žloutek, vodu, cukr a sůl dohladka. Plechy vyložíme pečícím papírem a jemně posypeme solamylem. Solamyl ještě více zajistí, že se copy nepřipečou. Copy položíme na plechy a potřeme vaječnou směsí. Opravdu jemně posypeme copy krystalovou solí. Může se stát, že je přesolíte. Copy pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C asi 30 - 40 minut. Po 15 minutách copy vyndáme z trouby a centrální část potřeme tenounkou vrstvou vajíčkové směsi, protože prostředek copu má tendenci se roztahovat. Poté otočíme plech s copem, aby se přední strana dopekla v zadní části trouby. Pečeme dalších asi 15 min dozlatova. Po vyjmutí z trouby, můžeme copy potřít rozpuštěným máslem, ale to už nebude pravý košér Challah.

Židovský Pretzel Challah servírujeme teplý nebo ohřátý.
user-icon

autor Anna


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Židovský Pretzel Challah

Zpět na recept
Druh jídla
Chuťovky
Národní kuchyně
Židovská

Dostávejte recepty e-mailem

Nechte si pravidelně zasílat dávku čerstvých dobrot přímo do vaší schránky.