Vánočka 3

Recept na lehké a chuťově vynikající pečivo ke sváteční snídani.


2.929x
160 min

Postup přípravy

Hladkou nebo polohrubou mouku dáváme půl na půl. Kůru nastrouháme z umytého citronu nebo může být i kupovaná sušená.

Důležité: Všechny suroviny vyndáme z lednice, necháme aklimatizovat na teplotu místnosti alespoň hodinu.

Pokud použijeme instantní kvasnice, navážíme mouku a promícháme ji s kvasnicemi. Ve vlažném mléce rozpustíme odvážený cukr, vanilinový cukr, sůl a žloutek, zamícháme a necháme rozpustit. Mléko nesmí být horké! Heru necháme roztát v mikrovlnné troubě v misce, ale taky nesmí být horká!

Mouku s kvasnicemi dáme do mísy, přidáme tuk a mléko se vším rozpuštěným, pořádně promícháme podle hustoty těsta dolijeme mléko nebo přisypeme mouku, zavčas! Mléko se špatně zapracovává do už vymíchaného těsta! Těsto se nesmí lepit na vařečku a je třeba ho míchat alespoň čtvrt hodiny, aby se na něm dělaly puchýřky vzduchu, aby bylo provzdušněné a dobře kynulo a taky aby se suroviny dokonale spojily!Míchání a hnětení je důležité pro konečný výsledek!

Promícháme zhruba v míse a pak vypracujeme rukama na vále nebo na kuchyňské lince. Úplně nakonec zapracujeme do těsta rozinky. Pro náročné mohou být předem namočené v rumu.

Mísu s těstem přikryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě vykynout. Až zvedá utěrku, rozdělíme na díly a upleteme vánočku. Pleteme ze 6, ale lze uplést jakkoliv. Upletenou vánočku na pečícím papíře a na plechu natřeme bílkem /ne celým vajíčkem , pak je tmavá!/ použijeme vlastně bílky od žloutků, které dáváme do těsta. Posypeme ji oloupanými mandlemi a necháme ještě 30 minut na plechu kynout, pak vložíme do trouby. Pečeme pomalu, v elektrické troubě vyhřáté na 200 st, ale když tam dáme vánočku, stáhneme teplotu na 150 st. V plynové troubě pomalu, aby nebyla na povrchu tmavá a uvnitř syrová. Zkusíme špejlí v nejvyšším místě, těsto se nesmí na špejli lepit. Vyndáme z trouby, necháme dokonale vychladnout, neboucháme plechem, aby se nesrazila, položíme na klidné místo.

Pokud použijeme obyčejné kvasnice, zaděláme kvásek: Do půllitrového hrnku rozdrobíme droždí, zasypeme polévkovou lžící moučkového cukru, polévkovou lžící hl. mouky a až se roztečou kvasnice, zalijeme vlažným mlékem a necháme droždí vykynout, pak nalijeme do mouky, plus tuk a promícháme, postup je pak už stejný.

Pokud někdo neumí vánočku uplést a mělo by ho to odradit, pak ze stejného těsta lze udělat mazanec- těsto necháme vykynout, položíme na pečící papír, uprostřed nařízneme do tvaru kříže, natřeme bílkem, necháme ještě vykynout a upečeme.

Toto vánočkové těsto je nadýchané, heboučké a chuťově vynikající.
user-icon

autor Crasy


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Vánočka 3

Zpět na recept