Omáčka k jehněčímu

Základní omáčka k jehněčímu masu. Recept je na jeden litr.


4.611x
160 min

Postup přípravy

Nejdřív připravíme vývar. Počáteční postup je podobný receptu Zvěřinový vývar. Pouze nahradíme zvěřinu jehněčím a to jak maso, tak i nadrobno rozsekané kosti. Vynecháme jalovec. Vzhledem k redukci musíme solit velmi málo.

Vývar ponecháme na plotně nejméně pět hodin. Teplota by měla být těsně pod bodem varu. Vařením by se vývar zakalil, což je nežádoucí.

Potom vývar či spíše výtažek přecedíme. Usazeninu na dně hrnce nepoužijeme. Pak vývar necháme trochu vychladnout, abychom mohli pomocí kuchyňského papíru odstranit s povrchu přebytečný tuk. Odtučněný vývar přefiltrujeme přes čistou navlhčenou utěrku. Pevné složky vývaru vyhodíme.

Takto připravený základ ochutíme lžící rajského protlaku, zahustíme trochou tmavé jíšky a zredukujeme skoro na třetinu. Necháme trochu vychladnout a přidáme šlehačku s nejméně 35 % tuku, a sice asi pětinové množství redukce. Znovu zredukujeme téměř na polovinu a ještě jednou přefiltrujeme. Výsledkem musí být hustá omáčka s typickou intenzivní chutí a vůní.

Stejným způsobem připravujeme základ omáček k telecímu, hovězímu, kůzlečímu masu, ke zvěřině nebo ke králíku.

Omáčku k jehněčímu podle potřeby ochutíme. Nyní můžeme (ale nemusíme) přidat různé přísady či přílohy jako podušené houby, nakrájené podušené papriky, osmaženou cibulku, sušená rajčata, červené zelí, jedlé kaštany, tykvovou nebo celerovou kaši, chřest.

Základ omáčky k jehněčímu lze po částech zmrazit a během půl roku spotřebovat. Na jednu porci počítáme s 30 - 50 ml základní omáčky.
user-icon

autor hokuspokus


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Omáčka k jehněčímu

Zpět na recept