Makový a ořechový závin

Osvědčený recept na makový a ořechový závin se spoustou náplně.


4.618x
150 min
1×

Ingredience

těsto

2 lžíceolej
2 ksvejce
3 dlmléko
3 lžícecukr moučka
1 baleníkvasnice
0.5 kghladká mouka
1 baleníkypřící prášek do pečiva
1 lžícecitronová štáva

náplň 1

2 lžícerum
0.1 lmléko
15 dkgcukr moučka
30 dkgvlašské ořechy
1 lžícecitronová štáva

náplň 2

0.1 lmléko
15 dkgcukr moučka
1 lžícecitronová šťáva
30 dkgmletý mák

Postup přípravy

Na kvásek smícháme 0,3 l vlažného mléka, 3 lžíce cukru moučka a kostku kvasnic. Necháme kynout přímo v míse od robota. Až je kvásek trochu zvednutý, tak do kvásku začneme vmíchávat 1 celé vejce, 1 žloutek (bílek necháme na potření před pečením), 2 lžíce oleje a špetku soli.

Pak postupně po lžících přidáme 0,5 kg hladké mouky, do které jsme zamíchali prášek do pečiva a lžíci citronové šťávy a vymícháme těsto. Mouka se může přidat tak, aby těsto bylo nelepivé. Těsto necháme kynout cca 1 - 1,5 hodiny.

Na ořechovou náplň spaříme 30 dkg mletých ořechů horkým mlékem (cca 0,1 l), které ale přidáváme po lžících, až jsou ořechy vlhké, ne mokré, pak přidáme 2 lžíce rumu, 1 lžíci citronové šťávy a 15 dkg cukru a mícháme, až je náplň hladká.

Na makovou náplň spaříme 30 dkg mletého máku horkým mlékem (cca 0,1 l), které ale přidáváme po lžících, až je mák vlhký, ne mokrý, pak přidáme 1 lžíci citronové šťávy a 15 dkg cukru a mícháme, až je náplň hladká.

Podle receptu připravíme 4 nohavice - motance. Jedna náplň má být na 2 nohavice. Před pečením se nechá závin asi 20 minut na plechu ještě kynout. Je možné jako variantu udělat motance jen 3 a jen s jednou náplní, aby té náplně nebylo tak moc a záviny nebyly tak syté.

Záviny pečeme cca 20 minut v troubě vyhřáté na 200 °C, ale musíme hlídat, trouby se mohou lišit.

Makový a ořechový závin podáváme jako vláčný moučník k různým příležitostem.
user-icon

autor Eva J


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Makový a ořechový závin

Zpět na recept