Lízátka ze slaného karamelu

Recept na domácí lízátka ze slaného karamelu, kterými můžete překvapit třeba na Mikuláše.


0.00x
15 min

Postup přípravy

Předem si připravíme a přesně navážíme všechny suroviny. Tepelná úprava je poté velmi rychlá a vyžaduje stálé míchání směsi. Nejprve si tedy rozehřejeme máslo, a to buď na plotně, nebo v mikrovlnné troubě (kontrolujeme po 15 vteřinách). Odměříme si také smetanu ke šlehání a taktéž ji zahřejeme, opět si můžeme pomoci mikrovlnnou troubou. Máslo i smetana by měly být horké. Do smetany si poté můžeme rovnou přidat vanilkový extrakt, který však můžeme i vynechat. 

Cukr si můžeme rovnou odvážit do vyššího hrnce. Postavíme na plotnu a na středním plameni mícháme a rozpouštíme. Rozmícháme i všechny hrudky, aby nám poté nechyběla gramáž cukru ve směsi, karamel by byl příliš řídký a neztuhl by do požadovaného tvaru. Po úplném rozpuštění cukru postupně přiléváme horkou smetanu a stále mícháme. Po spojení cukru se smetanou vlijeme po částech i horké máslo, půl lžičky soli a stále mícháme, dokud se vše nespojí, poté odstavíme z plotny. Čím lepší sůl zvolíme, tím lepší bude celkově výsledný slaný karamel, zde jsme použili růžovou himalájskou sůl. 

Připravíme si jakékoliv silikonové formičky s preferovanými tvary. Lze použít formičky na led či pralinky. Lžičkou plníme jednotlivé důlky ve formičkách, necháme vychladnout a vložíme na chvíli do mrazáku pro úplné ztuhnutí. 

Ztuhlá lízátka ze slaného karamelu vyloupneme z formiček, zapíchneme do nich špilky a ihned podáváme.


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Lízátka ze slaného karamelu

Zpět na recept
Druh jídla
Cukroví
K příležitosti
Recepty na dětskou party