Troubu rozehřejeme na 50 °C. Pokud máme troubu s termostatem, nemusíme se dál o nic starat. Pokud ne, je potřeba troubu rozehřát a jakmile signalizuje dosaženou potřebnou teplotu, musíme ji vypnout. Každou hodinu je potřeba tento postup zopakovat. Jogurtové kultury totiž milují teplotu kolem 40 °C. Teplotu je potřeba udržovat.
Připravíme si čisté skleničky s uzávěrem na cca 2,5 litru tekutiny.
Do 3 litrového kastrůlku nalijeme mléko a při plném výkonu plotýnky ho zahřejeme na teplotu lidského těla. Trvá to asi 2 - 3 minuty. Poznáme to tak, že když do mléka strčíme prst, ucítíme jen mírné teplo. Ideální je občas jogurt prstem zamíchat. Jakmile takto začne hřát, odstavíme z plotny.
Do misky dáme jogurt a rozmícháme ho metličkou na kaši tak, aby v něm nebyly hrudky. Zalijeme asi čtvrt litrem teplého mléka a opět pořádně rozmícháme, ať se všechno pěkně spojí. Takto připravenou směs vlijeme do kastrůlku s mlékem a pořádně zamícháme. Hotovou směs nalijeme do skleniček a uzavřeme víčkem.
Pro zpestření můžete na dno skleničky dát svou oblíbenou marmeládu, čokoládu, pečený čaj nebo třeba oslazenou kávu a vytvořit si tak sladkou variantu už při pečení.
Vložíme do středu vyhřáté trouby a necháme v ní 8 hodin. V té době dvířka trouby neotevíráme, ať zbytečně nenarušujeme ideální prostředí. Po osmi hodinách hotový jogurt vytáhneme, a tak jak je, ho vložíme do lednice.
Hustý pečený bílý jogurt po vychlazení podáváme. Pokud si budete dávat marmeládu až do hotového jogurtu, doporučuji dát do misky první marmeládu, pořádně ji rozmíchat vidličkou a potom teprve jogurt. Po zamíchání se krásně spojí v hladkou směs. Když to uděláte naopak, z marmelády budou velké kousky.
Pro přípravu smetanového jogurtu přidáme do směsi jednu smetanu na vaření. Jogurt můžete použít také jako náhradu tekutiny do těst na buchty, palačinky apod.