Domácí pálivá harissa

Harissa, to je tradiční pálivá omáčka pocházející z arabské kuchyně. Používá se k dochucování pokrmů i samostatně. A má opravdu říz!


3.73x
35 min

Postup přípravy

Papriky dáme na plech vyložený pečícím papírem. Vložíme do trouby vyhřáté na 200 °C a pečeme asi 20 minut na funkci gril. Občas papriky otočíme, aby se jejich slupka propekla ze všech stran. Pečené papriky přemístíme do mísy, přikryjeme potravinářskou folií a necháme vychladnout. Poté z paprik sloupneme zčernalou slupku, zbavíme semínek a stopky.

Červenou cibuli oloupeme a nakrájíme na hrubo. Stroužky česneku oloupeme a z citronu vymačkáme šťávu. Koriandr a římský kmín vsypeme na suchou pánev a necháme rozvonět. Koření poté v hmoždíři roztlučeme na jemný prášek.

Chilli papričky zbavíme stopky a nakrájíme na kousky. Semínka můžeme vydlabat, ale není to úplně nutné. Množství chilli papriček závisí na jejich pálivosti a naší chuti. Lze použít čerstvé i sušené chilli papričky.

Na pánvi rozehřejeme asi 2 lžíce oleje, vsypeme cibuli a pár minut restujeme. K cibuli vsypeme česnek, chilli papričky a ještě asi 2 - 3 minuty restujeme.

Do mixéru vsypeme oloupané papriky, cibulovou směs, rajčatové pyré (nejlépe domácí), nadrcené koření a důkladně rozmixujeme. Harissu osolíme, znovu promixujeme a podle potřeby přidáme ještě lžíci olivového oleje pro správnou konzistenci. Harissu přendáme do vyvařených skleniček a uzavřeme víčkem. Pro delší trvanlivost zavařujeme ve vodě na 80 °C 20 minut. Poté obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Pálivou domácí harissu používáme k dochucování omáček, polévek, zeleninových i masových směsí, kuskusu apod. Chutná i samostatně ke grilovaným pokrmům.
user-icon

autor Michy


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Domácí pálivá harissa

Zpět na recept