Aspik

Aspik je čirý, jantarově nažloutlý, přiměřeně tuhé a pružné konzistence. Na povrchu i uvnitř musí být čistý. Vůně a chuť příjemná, nakyslá, charakteristická po přísadách.


0.00x
90 min

Ingredience

50 gcukr
30 gsůl
500 gcibule
500 gceler
11100 gvoda
300 gbílek
100 gcitron
400 gmrkev
200 gpetržel
1000 gželatina
1500 gocet 8%
2 gbobkový list
3 gnové koření
3 gcelý pepř

Postup přípravy

Do pitné vody dáme cukr, ocet, sůl, očištěnou a nakrájenou zeleninu (krájíme ji na větší kusy, aby se uvařená mohla použít k dalšímu zpracování), cibuli nakrájenou na kolečka, na slabé plátky nakrájený citron a všechno koření. Vše  necháme zvolna vařit, až je zelenina měkká.

Pak přidáme želatinu, dobře rozmočenou ve studené vodě a vše dobře promícháme. Želatinu necháme pouze v horkém vývaru důkladně rozpustit, nikdy ji nevaříme.

Mezitím ušleháme z čerstvých bílků tekutý sníh (pouze je zpěníme), zalijeme jej při stálém šlehání trochou horkého vývaru a pak jej vlijeme do zbylého vývaru.
Znovu vše dobře rozšleháme, odstavíme na okraj plotny a necháme pod poklicí zvolna táhnout, až se bílky srazí a aspik vyčistí.

Takto připravený aspik okamžitě po uvaření přecedíme přes čistý plátěný ubrousek, který před použitím dobře propláchneme v tekoucí studené vodě.
První aspik, který přetéká přes ubrousek, nebývá zcela čirý a vracíme jej proto do ubrousku tak dlouho, až teče naprosto čirý a jantarově nažloutlý výrobek.

Poznámka: Použijeme-li na výrobu aspiku plátkovou želatinu, musíme ji předem máčet ve studené vodě nejméně 10 minut, práškovou (mletou) želatinu máčíme nejméně 30 minut. S obsahem vody na máčení je třeba při výrobě počítat. Množství použité želatiny musíme také regulovat podle stupně želírovací mohutnosti.


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Aspik

Zpět na recept
Národní kuchyně
Česká

Dostávejte recepty e-mailem

Nechte si pravidelně zasílat dávku čerstvých dobrot přímo do vaší schránky.

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena