Vaření.czMagazínŽivotospráva těhotné ženy 3.díl

Životospráva těhotné ženy 3.díl

Životospráva těhotné ženy 3.díl

Pro bezproblémové těhotenství není důležitá jen strava, ale i dostatečný přísun tekutin. Význam má také celková pohoda budoucí maminky.

18036×

Pitný režim těhotné ženy

V průběhu těhotenství by žena měla nejen zdravě jíst, ale také dostatečně pít. Často se stává, že na pití zapomínáme, ale přitom je stejně důležité jako jídlo. Dostatek tekutin je důležitý nejen pro hydrataci organismu, ale také pro tvorbu mateřského mléka.

Těhotná žena by za den měla vypít minimálně 2 litry tekutin. Doporučují se nesycené minerální vody, čaje a ovocné džusy. Mezi čaje, které by se měly pít v těhotenství patří ty, které podporují právě tvorbu mateřského mléka a lze je zakoupit v každé lékárně. Vhodnější jsou ovocné čaje, protože černý čaj obsahuje kofein. Ovocné džusy se doporučují zředit vodou, protože mohou obsahovat kyseliny, které by mohly vyvolat alergickou reakci.

Mezi nápoje, které by těhotná žena pít neměla, patří sladké limonády, kolové nápoje či nápoje obsahující chinin (např. tonik). Na místě je též omezit pití kávy. Nebylo sice vědecky prokázáno, že by káva zapříčinila vznik vrozených vývojových vad, ale obsahuje kofein, který může zvyšovat srdeční frekvenci plodu i matky. Pokud se bez kávy v těhotenství neobejdete, dávejte raději přednost kávě bez kofeinu.

Problém, který úzce souvisí s pitným režimem je vznik zácpy. Je to problém, kterému se těhotná asi nevyhne, a který na ni čeká v průběhu celého těhotenství. Trpí jí přibližně polovina všech těhotných žen. Samozřejmě nelze ani takový problém jako je zácpa podceňovat - ne že by přímo ohrožovala zdraví miminka, ale bývá často příčinou zhoršení hemoroidů.

Proč k zácpě v těhotenství dochází?

Hormony, které jsou v těhotenství v těle vytvářeny, a které mají za úkol uvolnit svalstvo dělohy, uvolňují také svalstvo střev a tím zpomalují pohyb stravy střevem. Díky tomu je ze stravy vstřebáváno více vody a stolice je pak hutnější než obvykle. Dále rostoucí děloha stlačuje střeva a konečník, čímž také dochází ke zpomalování vyprázdnění. A vliv na vznik zácpy mají také na vině vitamíny pro těhotné ženy - nárůst krevního oběhu a zvýšená potřeba železa často vede k tomu, že jsou budoucí mamince předepsány tablety se železem. Jedním z vedlejších účinků železa je ovšem vznik zácpy.

Co pomáhá těhotným při zácpě?

  • dostatek tekutin - tzn. dodržovat pitný režim minimálně 2 litry tekutin za den

  • jíst jídla bohatá na vlákninu (celozrnné pečivo, cereálie, ovoce a zelenina)

  • důležitý je dostatečný pohyb - vystřídat lenošení u televize za procházku v parku či jinou pohybovou aktivitu, ze které máme radost

Co říci na závěr?

Vhodná strava během těhotenství se nemá ponechávat na úvaze těhotné či příbuzných, ale má ji sledovat odborný lékař. Je také důležité, aby žena navštěvovala takového lékaře, kterému věří, a kterého se nebojí na cokoliv zeptat. Nezapomínejme na to, že není důležitá jen fyzická pohoda, ale i to, jak se žena cítí po duševní stránce. Jinak těhotenství prožívá žena, která miminko plánuje a těší se na něj, jinak se cítí žena, která těhotenství neplánovala a necítí se dostatečně zralá na to, být matkou. Důležitá je také podpora partnera a rodiny, protože pokud je žena na všechno sama a nikdo jí nepomůže a chybí jí podpora, obejmutí, trpí nejen ona, ale i nenarozené miminko. Jednoduše řečeno, vliv na těhotenství má nejen fyzická, ale také psychická pohoda ženy. Nakonec jde přeci hlavně o to, aby se budoucí mamince narodilo zdravé a krásné miminko.

Foto: Profimedia

user-icon

autor lucik

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena