Vaření.czMagazínŽivotospráva těhotné ženy 2.díl

Životospráva těhotné ženy 2.díl

Životospráva těhotné ženy 2.díl

V úvodním článku o životosprávě těhotné ženy jsme se zaměřili na skladbu jídelníčku. V tomto díle se dočtete o tom, čemu by se těhotná měla raději vyhýbat.

14264×

Rizikové potraviny pro těhotnou ženu

Existuje mnoho potravin, kterým by se těhotná žena měla raději vyhnout, aby zbytečně neohrožovala život svého miminka. Strava těhotné by neměla obsahovat konzervované potraviny, uzeniny, smažené pokrmy, bílé pečivo, cukr, příliš dráždivé a kořeněné pokrmy. Nebezpečný během těhotenství je nadměrný přísun vitamínu A. Vysoký příjem tohoto vitamínu může vést k některým vrozeným vadám dítěte. Naštěstí z běžné stravy riziko předávkování nehrozí, pouze je vhodné z jídelníčku vyloučit játra a bedlivě hlídat příjem vitamínu A z vitamínových preparátů a potravinových doplňků.

Alkohol a kouření v těhotenství

Samostatnou kapitolu tvoří alkohol, drogy a kouření. V těhotenství se má žena zásadně požívání alkoholu či drogám vyhýbat. Alkohol by neměl být požíván ženou ani mužem též v době před a při plánovaném početí. Žena, která v průběhu těhotenství pije alkohol, ohrožuje své dítě tzv. fetálním alkoholovým syndromem (FAS). Plod se nemůže bránit a nuceně musí jedovatý alkohol pít spolu se svou matkou, která jej tak v jeho vývoji vážně poškozuje. Ženám, které během těhotenství konzumují alkohol, hrozí riziko, že se dítě narodí s vrozenou vývojovou vadou, bude tělesně či mentálně postižené, bude mít menší porodní váhu, délku i obvod hlavičky. Je nutno říci, že FAS se projevuje především u chronických alkoholiček.

V posledních letech také přibývá žen, které kouří. Tyto ženy často pokračují v kouření i během těhotenství a v době kojení. Tímto vážně ohrožují a poškozují své dítě. Nikotin obsažený v kouří působí na nervový systém, zejména na vegetativní, a jeho prostřednictvím na cévy, které se zužují a přívod krve cévami se zmenší. Děti kuřaček mají často nižší porodní váhu a jsou ohroženi vznikem různých alergií, astmatu nebo ekzémů. Dále se u dětí kuřaček může objevit syndrom ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Syndrom ADHD je porucha schopnosti koncentrace, která je provázená nadměrnou aktivitou. Tyto děti se nedokáží na žádnou činnost soustředit, často se špatně učí a špatně čtou. Děti s tímto syndromem navštěvují speciální školy. Negativní vliv kouření se nemusí projevit hned po porodu, ale dítě může mít problémy později, např. během dospívání.

Léky v těhotenství

Předepisované léky patří k tzv. teratogenům (látky, které způsobují vývojové vady) a měly by být v těhotenství indikovány jen v nutných případech. Každý lék, který je podáván v těhotenství by se měl užívat v nejmenších možných dávkách a po nejkratší možnou dobu. Léky předepisuje samozřejmě lékař a pokud chce žena užít lék, který není na lékařský předpis, měla by se poradit se svým gynekologem.

Těhotná žena by se měla vyhnout aspirinu, hlavně ke konci těhotenství, protože tato látka může zasahovat do mechanismu srážení krve matky i dítěte, a tím zvýšit riziko krvácení. Mezi běžně užívané léky v těhotenství patří léky, které žena dlouhodobě užívá (např. inzulín), hormonální léky k podpoře gravidity (gestageny), dále kyselina listová, léky proti zvracení, paralen při nachlazení a kloktadla či dezinfekční spreje.

Foto: Profimedia

user-icon

autor lucik

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena