Vaření.czMagazínZdravý grapefruit

Zdravý grapefruit

Zdravý grapefruit

Grapefruit je jednou z nejzdravějších plodin citrusů. Vědci dnes už znají všechny jeho účinky, které pomáhají našemu tělu být více odolné. Také se zjistilo, že léčivé účinky má hlavně jadérko.

14325×
Grapefruit je veliký citrus, příbuzný pomeranči a citronu. Známe a můžeme si koupit hned vícero druhů grepu, a to žlutý, růžový nebo červený. Jsou velice šťavnaté, kyselé, ale i sladké. Grepy byly objeveny na Barbadosu asi v 18. století. Jeho název je z anglického slovíčka grapes, což jsou hrozny. Grepy tak totiž při růstu vypadají. Pěstují se v Brazílii, Izraeli, Texasu a také v Kalifornii a na Floridě. Určitě všichni víme, že grepy obsahují vitamin C. Nejsou sice tak oblíbené jako pomeranče, ale měli bychom je do jídelníčku zařazovat častěji. Pomáhají nám proti rýmě a nachlazení, zabraňují určitým druhům rakoviny. V grepech najdeme také látku, která se nazývá Lycopene. Je to červený pigment, který způsobuje červené zabarvení některých druhů grepů. Působí jako antioxydant a má protirakovinové účinky. Pokud budeme grepy často jíst, snižujeme tím možnost, že se u nás vyskytne rakovina prostaty, plic a žaludku. Pektin je další důležitou látkou, kterou grepy obsahují. Obsahují ho i jablka a je to hmota asi jako gel, která ve střevech zachycuje škodlivé látky, tuky a cholesterol. Grapefruit pomáhá předejít rakovině prsu, redukuje vápníkové oxalaty, které zapříčiňují kameny v játrech. Grapefruit je výborným partnerem, pokud se půst rozhodnete držet. Pokud budete pít jeho šťávu, můžeme tak držet půst i několik dní, pokud budeme hodně hladoví, dáme si i jeho dužinu. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena