Vaření.czMagazínZákladní barmanské náčiní

Základní barmanské náčiní

Základní barmanské náčiní

I barman laik potřebuje k dobře připravenému nápoji nějaké to náčiní. Pár základních kousků a znalost, jak kterou ingredienci namíchat, a každý z vás může hostům servírovat dobře namíchaný koktejl.

5227×

Domácí barmanské náčiní

Vývrtka

Náčiní, které je běžnou výbavou domácnosti. Poslouží nám k otvírání korkových špuntů.

Otvírák plechovek a jiných uzávěrů

K otvírání plechovek bez snadno odstranitelného uzávěru budeme potřebovat klasický otvírák. Pořídíme si i otvírák na sektové lahve a otvírák na šroubovací uzávěry.

Zátka na sekt a víno

Na otevřenou láhev se sektem nebo vínem bychom si měli pořídit zátku (uzávěr). Jen tak zachováme nápoj do dalšího použití, aniž by vůně a chuť vyprchala. Pokud sekt nebo víno spotřebujeme do 24 hodin, bude nám stačit zátka obyčejná, pro výdrž delší (až několik dnů) si pořídíme zátku přetlakovou.

Naběračka na led

Led potřebujeme při přípravě míchaných nápojů ve velkém množství, proto se nám naběračka (tzv. lopatka) bude hodit. Lžíce pojme jen jeden či dva kousky. Naběračkou si ušetříme práci. Vhodné jsou kleštičky na led, ty ledové kostky snadno uchopí jak ze zásobníku, tak ze sklenice.

Barmanské kleště

Kleště, které nesmí žádnému barmanovi chybět, jsou k otvírání nejrůznějších druhů lahví.

Barmanské nože

I barman potřebuje dobře tvarovaný a ostrý nůž. Zejména na ovoce, bez kterého by žádný koktejl nebyl úplný. Mezi nej patří nůž s rozdvojenou špičkou.

Strainer - barové sítko

Sítko, které se umístí na okraje míchací sklenice. Výborný nástroj k opravdu čistému výsledku.

Prkénko

Běžná věci na krájení ovoce určené na pozdější ozdobení koktejlu. Vybíráme co nejsnadněji omyvatelný materiál (plast, silikon).

Odměrky

Odměrky o různé obsahu jsou základem k míchání ingrediencí. Pro začátek si stačí pořídit kombinovanou odměrku o obsahu 2 a 4cl.

Shaker

I v začátcích se vyplatí zainvestovat do shakeru. Vhodný je třeba shaker se spodním dílem ze skla, který je často obdařen stupnicí pro odměřování jednotlivých přísad. Součástí shakeru by vždy měla být "poklice" a sítko.

Nože na ovocnou kůru

Spirálu z citrusové kůry vytvoříme speciálním „nožem“, ořezávacím nástrojem. Ovoce (citron, limetku, pomeranč, grep) před krájením dobře omyjeme, lépe pak použijeme ovoce pěstované bez chemických postřiků (bio). Nožem na ovocnou kůru vytvoříme pěknou spirálku, kterou pokládáme na hotové nápoje. Ale ozdobit může i exotický hlavní chod nebo ovocný zákusek.

Jednoduchá náhrada za pravé barmanské náčiní

Za barmanskou výbavu přesto pro začátek není třeba utrácet. Strainer lze nahradit běžně v domácnosti používaným sítkem, barmanskou lžičku nahradíme běžnou lžičkou s dlouhým držadlem, nůž na krájení ovoce nám nahradí zcela obyčejný. A pokud chceme použít nadrcený led, přitom nemáme vhodný mixér nebo robot s funkcí "ice crushing", pomůžeme si silnějším mikrotenovým sáčkem či utěrkou, do které led vložíme, a roztříštíme ho paličkou na maso.

Pokud budeme chtít zainvestovat, zaměříme se na šikovné designérské výrobky, pořídíme si celé barové sety, barové sklo, chladící nádoby na láhve sektu či led. V kvalitní barmanské výbavě se neobejdeme bez pravých koktejlových lžiček a vidliček, nesmí chybět koktejlové talířky, nálevky s uzávěrem, paličky k drcení a teploměr na víno. 

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena