Vaření.czMagazínVyužití esenciálních olejů

Využití esenciálních olejů

Využití esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou základními nástroji aromaterapie, která je vlastně oborem rostlinného lékařství. Oleje jsou získávány z rostlin na přírodní bázi.

8706×

S největší pravděpodobností první využití aromatických látek představovalo kadidlo (získané ze stromu boswellie), které bylo ve starém Egyptě vyhledávanou přísadou do kosmetických prostředků. Starověcí Řekové zdokonalili používání aromatických olejů a lékař Marestheus byl prvním, kdo objevil povzbudivé nebo uklidňující účinky u aromatických rostlin. Pozdější vynález destilace, při které se z rostlin získávají vonné esence, je pro změnu připisován lékaři a alchymistovi, známému pod jménem Avicenna.

Jak využívat esenciální oleje

Tyto oleje mají mnoho možností využití při léčení nejrůznějších chorob. Některé oleje můžeme využívat přímo doma, v teple našich pokojů.

Dýchací potíže

Suchý a dráždivý kašel zklidníme inhalací dvou kapek oleje ze santalového dřeva. Při bronchitidě do inhalační lázně přidáme čtyři kapky čajovníkového oleje a čtyři kapky oleje z cedrového dřeva.

Trávení

Jestliže trpíme nepříjemnou zácpou, pak nám pomůže připravená směs ze dvou kapek nerolového a dvou kapek mátového oleje, šesti kapek oleje z černého pepře a 20 ml mandlového oleje. Tuto směs však neinhalujeme, ale musíme ji čtyřikrát denně vmasírovat krouživými pohyby do oblasti břicha.

Svaly a oběh

Pokud máme ztuhlé svaly, pak nám jistě zabere směs ze čtyř kapek zázvorového oleje s 20 ml mandlového oleje. Tuto směs pak nanášíme dvakrát denně na postižená místa. Na osteoartritidu by mohla pomoci prokrvující směs ze 4 kapek levandulového, dvou kapek vetiverového oleje a 20 ml mandlového oleje. Půl lžičky této směsi pak musíme dvakrát denně vmasírovat do postiženého místa.

Vlasy a pokožka hlavy

Kvalitu vlasů zlepšíme maskou z 20 ml mandlového oleje, čtyř kapek kadidelníkového a šesti kapek pomerančového oleje, které smícháme dohromady a do suchých vlasů vmasírujeme. Takto připravenou směs necháme 20 minut působit. Při alergiích pomohou dvě kapky římského heřmánku. Na akné platí levandulový olej smíchaný s 20 ml mlékového základu.

Menstruace

Také patříte mezi ženy, které někdy trpí bolestivou menstruací? Pak pomůže namasírovat třikrát denně břišní oblast směsí z pěti kapek majoránkového, tří kapek zázvorového a dvou kapek vetiverového oleje. Všechny tyto oleje nakonec smícháme se čtyřmi lžičkami oleje z hroznových jader.

Na závěr

Jestliže si chceme sami připravit olejové směsi pro další použití, měli bychom dávat pozor na to, abychom míchali oleje navzájem se doplňující. Tedy oleje ze stejných skupin (např. citrusové). Přesný návod není nutné až tak dodržet, záleží vždy na tom, aby směs vyhovovala právě nám samotným.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena