Vaření.czMagazínVelikonoční pečivo podle našich babiček

Velikonoční pečivo podle našich babiček

Velikonoční pečivo podle našich babiček

Jaro klepe na dveře a my vítáme s nadějí první teplé sluníčko stejně jako naši předkové. Právě teď je nejvyšší čas začít s přípravou pečiva, které k velikonočním svátkům patří.

30961×

Pečivo má svou tradici, význam a velkou oblibu nejen u dětí, ale také u dospělých. Jeho příprava se může zdát náročná, ale je o Velikonocích pro některé z nás nezbytná.

Tvar a barva velikonočního pečiva

Jarní obřadné pečivo má kulatý tvar právě podle teplého slunce, mělo by se silně lesknout a dozlatova zářit - jako jarní slunce na obloze. To je další z důvodů, proč se na Velikonoce pečou koláče, bochánky, mazance a koblihy. Oblibu získává také figurální pečivo z kynutého těsta, které samo o sobě symbolizuje život, protože při kynutí nabývá na objemu. Na svátečním stole by neměl chybět piškotový beránek a malované perníčky. V den, kdy přijdou koledníci - tedy na Červené pondělí - jim můžou hospodyně nabídnout kromě malovaných vajíček také tradiční pečivo.

Mazance, jidáše a bochánky

Toto pečivo připravujeme z kynutého těsta. Do vykynutého těsta se přimíchají ještě rozinky a nasekané mandle. Připravené pečivo se potře vajíčkem.

Velikonoční perníčky

Na perníčky se vypracuje tuhé těsto z ½ kg hladké mouky, 250 g cukru, 2 vajec, 2 lžic mléka a balíčku perníkového koření. Nesmí se zapomenout na 2 lžíce medu. Těsto je nutné nechat odpočinout asi 12 hodin - tedy do dalšího dne. Pak se jen vyválí a vykrajují se z něj velikonoční motivy, které je vhodné opět nechat odpočinout. Před pečením se potírá těsto vajíčkem. Vychladlé perníčky se zdobí barevnými polevami nebo jen bílou polevou z bílků našlehaných s trochou cukru.

Velikonoční figurky

Na figurky se používá kynuté rohlíkové těsto, které se vypracuje z 1 kg hladké mouky, ½ l mléka, 100 g tuku, 30 g cukru, 1 žloutku a 40 g droždí. Z připraveného těsta se pomocí nože a fantazie tvoří různé figurky - třeba zvířátek. Upečené a ještě horké figurky se potírají rozšlehaným vajíčkem a mírně se osolí.

Velikonoční piškotový beránek

Nejtradičnější a nejvíce oblíbený je na velikonočním stole však beránek. Je ale potřeba forma na jeho přípravu - ta je dnes běžně k dostání v obchodech. Dvoudílná keramická je nejběžnější a nejvhodnější, připomene nám trochu i dobu našich babiček, kdy další formy visely nad pecí nebo nad kamny v útulných kuchyních a vzduch voněl čerstvým pečivem. Beránek se připravuje z různých těst, s kandovaným ovocem, s rozinkami, politý čokoládou. Klasický je však ten z piškotového těsta, pocukrovaný jemným moučkovým cukrem a ozdobený zelenou nebo červenou mašlí. Na piškotové těsto je potřeba 100 g polohrubé mouky, 5 vajec, 150 g cukru, 1 lžička prášku do pečiva, 50 g solamylu. Těsto se lije do vymazané a moukou vysypané formy. Je-li forma dvoudílná, pak se těsto lije do větší části (předek beránka) po okraj a přiklopí se druhým dílem (záda beránka). Je vhodné během pečení (asi po 2/3 celkové doby pečení) celou formu otočit a dopékat i z druhé stany.

Závěr

Velikonoční pečivo již v těchto dnech zdobí pulty obchodů. Je nadýchané, voňavé a lákavé. Mnohem lákavěji však působí, když si ho v domácích podmínkách sami připravíme.

Recepty na velikonoční pečivo

Vypečený velikonoční mazanec
(doba přípravy 2 h 40 min )

Velikonoční beran
(doba přípravy 1 hod )

Velikonoční perníčky jinak
(doba přípravy 45 min )

Domácí velikonoční jidáše
(doba přípravy 2 hod )

Velikonoční věnec
(doba přípravy 2 h 40 min )

Jak mít hezké Velikonoce i v době koronavirové?

Kvůli probíhající pandemii koronaviru budou Velikonoce letos opět jiné než obvykle. Pokud jste zvyklí jezdit o velikonočních svátcích po návštěvách, letos musíte kvůli vládním nařízením počítat s tím, že je všichni strávíme doma a pouze v kruhu nejbližší rodiny. Ale proč se toho bát?

Jak

Tradiční Velikonoce aneb jaké dobroty nesmí na vašem stole chybět

Piškotový beránek, jidáše, mazanec, vajíčková pomazánka nebo salát, velikonoční nádivka - to všechno jsou tradiční velikonoční pochoutky, které si určitě neodepřeme ani o letošních svátcích jara.

Tradiční

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena