Vaření.czMagazínVejce v naší kuchyni

Vejce v naší kuchyni

Vejce v naší kuchyni

Pokrmy z vajec mají v české kuchyni bohaté zastoupení - možná více v minulosti než dnes. Jsou přínosná, nebo naopak škodí? A jak je nejlépe využít v kuchyni?

22860×

Upravují se vařením, pečením, smažením a zapékáním s různými druhy zeleniny, se sýrem i s uzeninou. Oblíbené jsou také rozmanité druhy vaječných omelet. Doplňují se nejčastěji saláty z čerstvé zeleniny.

Co nám dávají vejce?

Vejce obsahují plnohodnotné bílkoviny a nerostné látky, jako fosfor, vápník, železo a hořčík. V jejich žloutku je obsažen vitamín A, vitamíny skupiny B a menší množství vitamínu D a E. Obsahuje také lecitin a tuk. Vaječný bílek se skládá převážně z bílkovin. Šleháním bílku se vytvoří pěna - bílkový sníh, který kypří pokrmy a zvětšuje jejich objem. Vaječný žloutek má velmi cenné emulgační schopnosti. Lehce se spojuje s jinými látkami, zejména s máslem a olejem, a proto je základem pro přípravu majonéz a holandské omáčky. V kuchyňské přípravě se uplatňují převážně čerstvá slepičí vejce. Mohou se však využít i konzervovaná chladírenská vejce.

Využití vajec v kuchyni

Vejce jsou důležitou součástí těst, která kypří a dodávají jim lehkosti. Vejci spojujeme sekaniny, zahušťujeme jimi polévky, omáčky, nastavujeme zeleninová i bramborová jídla. Jsou základem i nejrůznějších samostatných pokrmů, například omelet. Tyto pak upravujeme vaření, pečením, smažením. Z vajec připravujeme také mnoho pokrmů, které jsou chloubou studené kuchyně i ozdobou všedních i slavnostních stolů.

Bílky a jejich použití

Právě bílky používáme ke spojení sekanin, knedlíčků a noků, do polévek, na krupicové strouhání, na svítky, ale také na potírání moučníků, k obalování smaženin, k čištění masitých rosolů, bujónů. Uvařené v páře a rozsekané je používáme do salátů, pomazánek, na chlebíčky apod. Sladký bílkový sníh používáme k ozdobě moučníků a na krémy.

Žloutky a jejich použití

Zbylé žloutky neschováváme, protože se rychle kazí. Čerstvé použijeme do polévek nebo omáček, čímž zvýšíme jejich výživnost, zlepšíme chuť a vzhled. Dále je použijeme k zahuštění a k zapékání pokrmů. Hodí se také do majonéz, do krémů, na polevy a na speciální žloutkové cukrovinky.

Zkuste oblíbený recept našich čtenářů na piškotové těsto

Rychlé piškotové těsto
(doba přípravy 20 min )

Další vlastnosti vajec

Průměrné vejce váží 50 gramů, z čehož 10 % připadá na skořápku, asi 60% na bílek a 30% na žloutek. Vejce jsou vhodná jako samostatný pokrm i jako přídavek k pokrmům, jejichž biologickou hodnotu zvyšují. Výhodně doplňují neúplné bílkoviny v rostlinných potravinách. Nejsnadněji stravitelná jsou vejce uvařená naměkko, potom vejce syrová (žloutek) a uvařená natvrdo. Není však vhodné dávat zvláště dětem syrový našlehaný bílek ve větším množství. Někteří lidé jsou na vejce přecitlivělí, nesnášejí je v žádné úpravě a ani pokrmy s nimi připravené. Poměrně nejhůře stravitelná jsou vejce připravená s tukem. Kachní a husí vejce se nesmějí používat za syrova, naměkko vařená, sázená ani míchaná nebo přidávat do pokrmů málo vařených, pečených a do zmrzliny. Mohou totiž obsahovat choroboplodné zárodky zvané salmonely.

Závěr

Nesmíme tedy podceňovat nejen dobrý výběr vajec při nákupu, ale rozumně uvažovat o jejich dalším zpracování. Pokud je potřeba vejce skladovat, pak vždy jen v chladných a suchých prostorách nebo vejce nakládat.

Jak uvařit vejce, aby neprasklo a dalo se dobře oloupat? Návod zde

Tipy redakce na recepty z vajec

Vaječná omeleta plněná špenátem
(doba přípravy 45 min )

Vaječná smaženka s chlebem
(doba přípravy 10 min )

Červená velikonoční vejce
(doba přípravy 1 h 30 min )

Vajíčková pomazánka s celerem
(doba přípravy 45 min )

Smetanová houbová polévka s vejcem
(doba přípravy 45 min )

Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena