Vaření.czMagazínVčelí produkty - mateří kašička

Včelí produkty - mateří kašička

Včelí produkty - mateří kašička

Minule jsem vám podrobně popsala zřejmě druhý nejznámější včelí produkt - pyl. Ovšem kromě včelího medu a pylu jsou tu ještě ty méně známější produkty, na které se zaměříme v dalších dílech. Dnes to bude mateří kašička.

13152×

Popis mateří kašičky

Mateří kašička je smetanově žlutá, má typickou vůni a štiplavou chuť. Tvoří se v hltanové žláze dělnic - mladušek, které jsou 6 až 12 dnů staré. Mladušky touto kašičkou krmí 1 až 3 denní larvičky. Larvy, z nichž se mají vylíhnout dělnice, se krmí tři dny, kdežto larvy, ze kterých mají být matky, jsou krmeny po celou dobu vývoje, ale i po vylíhnutí. Zatímco dělnice žijí 4 až 5 týdnů, avšak maximálně 6 měsíců, matka žije až 4 roky, tedy asi 100 krát déle. Přitom larvy byly stejné. Rozdíl způsobila právě mateří kašička dělnic.

Složení mateří kašičky

Mateří kašička obsahuje z 60 až 70% vodu, 18 až 45 % bílkovin (některé jejich frakce jsou podobné bílkovinám krevního séra), 6 až 17 % tuků a 19 až 25 % sacharidů. Mimo to obsahuje puriny, purimidy, enzymy, z hormonů hlavně neurohormon - acetylcholin, glykoprotein a protein se zinkem s gonadotropním účinkem. Mateří kašička dále obsahuje vitamíny. Nejvíce je zastoupen vitamín B, C a většina vitamínů S-komplexu. Z minerálů jsou to železo, draslík, sodík a stopy chromu, manganu a niklu. V neposlední řadě ještě biotin a kyseliny pantotenová a listová. Je jediným přírodním zdrojem čistého cholinacetátu.

Účinky mateří kašičky

Včelí mateří kašička je jednou z biologicky nejúčinnějších přírodních látek. Svědčí o tom kromě jiného i skutečnost, že zřejmě právě ona rozhoduje o tom, jak dlouho bude jaká včela žít. V případě lidského organismu má především antibakteriální, antimykotický a protizánětlivý účinek, zvyšuje imunitu, podporuje růst, podporuje krvetvorbu, stoupá počet retikulocytů, zvyšuje koncentrace hemoglobinu a krevního železa. Erytrocyty se více nasycují krevním barvivem. Velmi dobře se osvědčuje v boji proti astmatu, jaterním onemocněním, zlomeninám kostí, kožním chorobám a při určité koncentraci a určitém pH mateří kašičky jsou prokázány cytostatické účinky. Zkušenosti potvrzují, že mateří kašička celkově osvěžuje organismus, oživuje jej a udržuje ve zdravém stavu kosti a klouby. Přináší dobrou náladu (euforii), pocit zdraví, chuť do života, příjemný stav tělesné a duševní pohody. Mateří kašička uvádí člověka do rovnováhy, tonizuje ho, činí ho dynamickým, povzbuzuje a vrací chuť do života. Je vhodná při všech psychózách, depresích, nervové vyčerpanosti a po těžkých duševních otřesech.

Užívání mateří kašičky

Mateří kašičku můžeme sehnat ve formě čiré nažloutlé tekutiny, která se musí skladovat ve tmě a v chladu při teplotách -2 až +4°C. . Někomu nemusí vyhovovat její chuť a může si ji tedy smíchat s medem. Tím zvýší i její účinnost. Mnohem příjemnější je však užívání mateří kašičky v kapslích. Doporučené dávky jsou v přiloženém návodu a pohybují se od jedné kapsle (s obsahem 100-500 mg) k jedné odměrce tekuté formy (650 mg) za den. Může ji konzumovat kdokoli nezávisle na věku a pohlaví. Není náhodou, že je mateří kašička už řadu let známá a oblíbená v mnoha zemích světa. Na našem trhu se dají také zakoupit různé krémy, pleťové vody a jiné kosmetické přípravky s obsahem mateří kašičky. Závěrem snad jen jedno důležité upozornění. Vzhledem k tomu, že mateří kašička vzniká z květinového pylu, medu a výměšku slinných žláz včelích dělnic, osoby alergické na květinový pyl musí zahájit její používání opatrně. Dojde-li k alergické reakci, je třeba užívání mateří kašičky ihned přerušit. Máte nějaké zkušenosti s užíváním mateří kašičky? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Konvalinka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena