Vaření.czMagazínVánoční stromek

Vánoční stromek

Vánoční stromek

Blíží se pomalu poslední měsíc v roce - prosinec a s ním spojené starosti, jak se co nejlépe připravit na Vánoce. Odpočinek by však nikdo z nás neměl zanedbat. Přemýšleli jste již někdy nad tím, jak stará je tradice zdobit a mít na Vánoce zelený vánoční stromek?

15070×
Jste také již natěšeni na vánoční svátky? Na všechny ty přípravy, které většinu z nás čekají? Nemyslím teď právě to velké uklízení, vymetaní pavučin, leštění vybraného porcelánu či křišťálu, neustálé přemýšlení nad tím, zda bychom přece jen neměli znovu vyčistit okna, která nám nenadálý déšť opět "zneprůhlednil" nebo nad tím, zda bychom neměli znovu pozvat úklidovou firmu na čistění koberců. Myslím to příjemnější "těšení" - vybírání a nakupování dárků, jejich balení do netradičních krabiček a obalů. Vždyť právě nakupování dárků pro naše nejbližší by nás mělo uspokojovat na nejvyšší míru, protože představa jejich veselých tváří, rozjasněných očí při světle svíček a prskajících prskavek na vánočním stromku je ta nejhezčí!

Stromek

A to je ten okamžik, na který se nesmí nikdy zapomenout při všem tom shonu - vybrat ten správný a nejkrásnější vánoční stromek. Nebo si snad dovedete představit Štědrý večer bez zeleného smrčku, jedle nebo borovičky? Bez cinkání skleněných koulí, bez třpytivých ozdob, bez blyštivého třpytu třásní? Bez vůně jehličí a důvěrného svitu svíček? Jako by nás vánoční stromek stále znovu vracel do průzračné krajiny dětství, bezpečí, klidu a rodinné pohody, jako by provázel Vánoce od nepaměti. A přece obyčej zdobit stromeček na Vánoce není starší než několik generací.

Z historie vánočního stromku

Ještě v 16.století se v celé Evropě před Štědrým dnem zdobívaly pouze větve jehličnanů pentlemi, obrázky a papírovými růžemi. Prvním dokladem osvětleného vánočního stromku je zpráva v brémské kronice z roku 1570 o jedli, ozdobené datlemi a sladkostmi, postavené v cechovní budově. V 19.století podle pověsti "jakýsi pražský herec" připravil svým hostům vánoční překvapení - otevřel po večeři pokoj, kde zářil a třpytil se slavnostně vyzdobený stromek. Později v tomto století píší noviny již o kupování vánočního stromku jako o běžné věci; stromek se zdobil ale pouze v bohatších rodinách.

I v jednoduchosti je krása

Čas je však neúprosný a ať chceme nebo ne, svět se mění. Dnes si Vánoce bez stromku snad ani neumíme přestavit. Když už se nám nevejde do malých prostor, které někteří obýváme, nahradíme jej zelenou a krásně nazdobenou větví. Stromek - nebo spíše "famózní strom" - dnes nechybí ani na žádném náměstí nebo návsi. Svítí, třpytí se a pyšní svou krásou a je na očích všem příchozím! Nemusíme přitom dbát na to, zda jej ozdobíme drahými a třpytivými "krásami"nebo zda jej ověnčíme pouze papírovým řetězem, který slepily naše malé ratolesti. Dbát bychom měli více na to, aby ti, kteří se u stromečku sejdou, se měli rádi, byli spolu šťastní a byli to ti, jimž na sobě alespoň trochu záleží.

Tradice

A pokud jde o tradici pečení vánočního cukroví? Tradici zkoušení nových receptů a získávání dalších od babiček či známých? Nebo o tradici nákupu kapra, který by neměl chybět na žádném štědrovečerním stole? I ty patří stále mezi jakési "obřady". Každý z nás si občas vzpomene na dobu, kdy se pletl mámě pod nohy a chtěl pomoct s válením těsta na vanilkové rohlíčky. Nebo kdy se díval do vany na svého kapra a prosil o jeho "propuštění" zpět do chladné temné vody řeky nebo rybníka.

Závěr

Vůně pečeného cukroví, provázející atmosféru vánočních příprav, vůně čerstvého jehličí zeleného stromku, vůně smaženého kapra na štědrovečerním stole - to jsou jistě ty nejlákavější a nejzákladnější vůně Vánoc. A také nejlákavější! Jistě už teď si všichni představujeme při hlubokém nádechu a při zavřených očích ty krásně zabalené dárky pod zářivým vánočním stromečkem! Jaký používáte stromek? Dáváte přednost živému nebo umělému? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena