Vaření.czMagazínVánoční Bratislava

Vánoční Bratislava

Vánoční Bratislava

Vánoce jsou tady, a tak jsme se vypravili na výlet ochutnat nejen vánoční speciality slovenské kuchyně.

3297×

Zajeli jsme se podívat na vánoční trhy našich východních sousedů, do Bratislavy. Navštívili jsme velké trhy na Hlavním náměstí a trhy na Hviezdoslavově náměstí.

Hlavní náměstí v Bratislavě ve vánočním hávu

Vánočním trhům vévodí sice pomenší, ale přesto krásně ozdobený a padajícím světlem osvětlený, stromeček. Vedle stojí pódium, na kterém celé odpoledne probíhá vánoční program. Na druhém konci náměstí stojí nádherně světelnými řetězy ozdobená kašna. Na Hlavním a přilehlém Františkánském náměstí stojí 107 stánků. Z toho 66 je stánků dárkových a 6 stánků slouží na propagaci charitě a neziskovým organizacím. Ostatní stánky (35) nabízejí občerstvení.

Dárkové stánky nabízejí ručně dělané svíčky, voňavá mýdla, vánoční ozdoby a dekorace ze slámy, ze dřeva i s vůní sušeného pomeranče. Další stánek vám nabídne dřevěné pomocníky do kuchyně - vařečky, lžíce i prkénka. Koupit zde můžete i uměleckou bižuterii, voňavé bylinkové polštářky nebo různě tvarované kuličky dřeva napuštěné vůní (jahoda, ananas, kokos, banán, opium, růže, aj.), které provoní vaši skříň, WC, auto, kancelář či boty. Další stánek nabízí výrobky z vlny, pletené čepice i prstové rukavice. Jsou zde i stánky nabízející nádherně vázané knihy či CD s klidnými tóny.

Stánky s občerstvením lemují celé náměstí a je opravdu z čeho vybírat. Jelikož uhodily tuhé mrazy, přijde vhod horká medovina (bylinná, ořechová, mandlová) nebo vánoční punč. Stejně tak zahřeje i bílé nebo červené vařené víno. Ke koupi je i několik druhů hrníčků, aby se s horkými nápoji lépe "korzovalo". A pokud se potřebujete posilnit. Vůně se line ze všech stran a láká nás k ochutnání třeba kapustnice nebo cikánské pečínky s cibulí. Nesmíme zapomínat ani na slovenskou specialitu - lokše, které tu nabízejí s mnoha náplněmi, tvarohová, makovo-povidlová, čokoládová, ořechová, maková, česneková, se zelím, s masem nebo maštěné. U stánku dostaneme ke koupi také poctivý krajíc chleba se sádlem a s cibulí nebo se škvarky a cibulí, mnohde i dosti posypán mletou paprikou. Pokud nás honí mlsná, můžeme si koupit štrúdl s některou se sladkých náplní - tvarohová s meruňkami nebo višněmi, maková, maková s višněmi, jablečná či ořechovo-jablečná. Pro děti je zde mnoho stánků nabízející perník, lízátka, turecký med, kokosový kmen nebo jablka (hrušky) v karamelu. Perníkové srdce s nádherně ručně malovaným vzkazem (ve slovenštině nebo angličtině) určitě potěší maminku, babičku i čertici. Je zde i stánek nabízející trdelníky (arašídový, skořicový, kokosový). Bohužel je zde pouze jeden stánek nabízející tradiční slovenské sýry, korbáčiky i parenicu a jeden stánek nabízející holandské sýry, kde mě zaujala nabídka sýra s pestem nebo sýr s wasabi.

Vánoční trhy na Hviezdoslavově náměstí

Hviezdoslavovo náměstí je jen kousek od Hlavního náměstí, a tak jsme během dne několikrát prošli i na tyto trhy. Na Hviezdoslavově náměstí stojí 25 stánků, 9 z nich nabízí občerstvení a zbývajících 16 je dárečkových. Před Hviezdoslavovou sochou stojí pódium, na kterém zrovna probíhá program žáků místní ZŠ.

Hned vedle pódia je kovář, který kuje malinké podkovičky pro štěstí a naproti se prodávají trdelníky. Vedle je stánek nabízející proutěné košíky, dřevěné hračky i velikonoční řehtačky. Další stánek nabízí přírodní vánoční dekorace, adventní svícny i věnce.

I zde si můžete pochutnat na horké medovině, teplé kapustnici nebo si koupit perníkového čertíka či sněhuláka. Poslední stánek pod vánočním stromkem nabízí malé kulaté domácí medovníky s mandlemi, karamelem nebo kandovaným ovocem.

Pokud jsme vás navnadila, určitě tyto trhy navštivte, horká ořechová medovina, slovenská kapustnica nebo lokše s mákem za to určitě stojí.

Foto: Renata Hřebíčková

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena