Vaření.czMagazínÚtok na nachlazení a chřipku: Jak své tělo od nemoci ochránit?

Útok na nachlazení a chřipku: Jak své tělo od nemoci ochránit?

Útok na nachlazení a chřipku: Jak své tělo od nemoci ochránit?

Je zde období nachlazení, chřipek a oslabené imunity, můžeme však tělo ochránit - pomocí vitamínů.

22276×

Ovoce a zelenina v boji proti nachlazení a chřipce 

V tomto období bychom se měli zaměřit na nákup zeleniny a ovoce obsahující nejvíce vitamínů. Nejvýznamnějším vitamínem je vitamín C, který má výrazné účinky na nachlazení. Vysoké množství najdeme třeba v šípku, citronech a ostatních citrusech, jahodách, rajčatech, červené paprice a brokolici. Velké množství vitaminu C najdeme také v bramborách, pokud je však opatrně zpracujeme.

Uskladnění a zpracování zeleniny a ovoce je velice důležité pro zachování vitamínů. Nejlépe je uskladňovat v chladničce, mrazničce, spíži či sklepě. Rozhodně nenecháváme ovoce na stole, kde nám spíše slouží jako dekorace. Teplo a světlo odbourávají vitamíny. Na zřetel bereme také vzhled a stav ovoce a zeleniny. I když ovoce vypadá ještě pěkně, neznamená to, že má v sobě stále spoustu vitamínů.

Zpracování čerstvých plodů a zachování vitamínů

Také proces zpracování a očištění má své podmínky. Omýváme zásadně jen celé kusy ovoce, pokud možno pod studenou vodou. Při zpracování dbáme na to, aby bylo použito nádobí pouze z materiálů jako je nerez, sklo, porcelán a smalt, ovšem nesmí být žádným způsobem porušeno. Při tepelné úpravě je vhodný teflon.

Některé druhy zeleniny tepelně a za použití náčiní neupravujeme vůbec. Například listové saláty nikdy nekrájíme, pouze trháme, tím dosáhneme zachování nejvyššího možného zachování zdroje vitamínů. Brambory jsou potravinou, která velmi rychle ztrácí zásoby vitamínu C, a proto s nimi zacházíme opatrně. Rozhodně je nikdy předem nenamáčíme do vody, krájíme je na velké kusy, protože čím vícekrát zasáhneme nožem do brambory, tím více vitamínu ztratí. Nikdy je nevaříme tím způsobem, že bychom je vložili do studené vody a uvařili doměkka. Vždy je vkládáme až do vařící vody, které je v hrnci pouze tolik, aby brambory byly ponořené. Nejkvalitnější tepelnou úpravou pro zachování vitamínů je vaření v páře.

Rady pro správné vaření brambor

Další důležité vitamíny proti nachlazení

Proti nachlazení účinně pomáhají také vitamíny A, E, B6, rozhodně nesmíme opomenout ani důležité prvky jako je železo, kyselina listová a zinek. Tyto potřebné látky najdeme v potravinách v bohatém zastoupení, například vitamín E v paprice, kukuřici, rajčatech, obilných klíčcích, oříšcích, špenátu a luštěninách. Vitamín A je zastoupen v mrkvi, petrželové nati, listové zelenině, třešních, červené řepě, meruňkách, vejcích, mléčných výrobcích, rybím tuku a v játrech. Vitamín B6 je obsažen v pšeničných klíčcích, játrech, rybách, sójových bobech, oříšcích, kapustě a jiné listové zelenině.

Důležitá je pro lidský organismus také kyselina listová, kterou najdeme v kapustě a jiné tmavě zelené zelenině, játrech, žloutku, dýních, luštěninách, mrkvi a celozrnných obilninách. Posledním důležitým zachráncem proti chřipce je železo, které je velmi důležité pro celkové posílení organismu. Železo najdeme ve většině druhů ovoce a zeleniny, v obilovinách a mase.

Děti a důležité vitamíny

Pokud přeci jen onemocníme

Můžeme se snažit sebevíc, ale někdy nachlazení a chřipce prostě neutečeme. Závěrem si tedy řekneme pár rad, které nám pomohou podzimní zdravotní potíže překonat. Jako první se nabízí tradiční slepičí vývar se spoustou zeleniny, včetně cibule a česneku. Dále pak pomáhá zázvorový čaj. Ten si připravíme snadno. Nastrouháme si 2 lžíce čerstvého zázvoru a přelijeme do šálku horkou vodou. Necháme 5 - 10 minut odstát, pak přecedíme a ochutíme medem. Na ucpaný nos pomáhá ostré (třeba chilli papričky, křen nebo česnek).

Foto: Pixabay.com

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena