Vaření.czMagazínUkrajinská kuchyně

Ukrajinská kuchyně

Ukrajinská kuchyně

Pokud jste striktními zastánci zdravé a dietnější kuchyně, nejspíš budete u následujícího článku obrazně skřípat zuby. Ukrajinské kulinářské umění si totiž libuje v mase, v živočišných tucích a v nejrůznějších plněných těstovinách a řídí se heslem: Co není úplně zdravé, je alespoň dobré.

23073×

Nejpoužívanější suroviny

Ukrajinská vlajka mluví za vše. Žluté obilné pole a nad ním blankytně modrá obloha. Na Ukrajině se skutečně daří pšenici, ovsu, žitu, ječmenu, kukuřici a slunečnici. Kromě toho se pěstuje sója, brambory, zelí, cibule nebo mrkev. Na farmách se chovají prasata, krávy, ovce a kozy. V nemenší míře tvoří živočišnou část potravy také drůbež a sladkovodní ryby. Ukrajinci si s oblibou pochutnávají na nejrůznějších uzeninách včetně slaniny. Na vesnicích stále částečně funguje směna surovin, takže výměnou za pytel pšenice vyhandlujete od souseda třeba ovci.

Oblíbené variace pokrmů a nápoje

Ukrajina, jakožto obilnice Evropy, spotřebuje obrovské množství mouky na výrobu nejrůznějšího pečiva, těstovin, nudlí, plněných závitků, smažených plněných pirožků a knedlíků. Tyto se konzumují s masem či zelím, které může tvořit i náplň. Vařené taštičky se slanou masovou, bramborovou nebo zelnou nádivkou se nazývají pelmeně. Navrch se polévají sytou smetanovou omáčkou nebo omastkem. Oblíbené jsou taktéž zelné listy plněny mletým masem s rýží či jáhly, kterým se říká golubce. Nelze zapomenout ani na oblíbené luštěninové polévky a boršč. Jeho příprava se v různých ukrajinských regionech mírně liší. Tradiční delikatesou je rybí polévka zvaná soljanka. Špíz z jehněčího popřípadě kůzlečího masa nazývaný šašlik si Ukrajinci dopřávají při zvláštních příležitostech. Jedná se o maso marinované v oleji, cibuli, pepři, soli a bobkovém listu, které se poté napíchá na dlouhé jehly. Moučníkem první třídy je jistě medovník. K nám se dostal díky ukrajinským imigrantům a dnes nechybí v žádné cukrárně. Další pochoutkou jsou varenniky, tedy sladké taštičky plněné ovocem a tvarohem vařené ve vodě. Oblíbenou sladkou nádivkou jsou také povidla. Na štědrovečerním stole nesmí chybět sladká kuťa z pšenice, máku a oříšků. Ukrajinci vášnivě zavařují. Ať už švestky, višně a jiné ovoce, tak také papriky. Půlky červených a zelených paprik nakládají do sladkokyselého nálevu z octa a medu. Spíše než čaji dávají Ukrajinci přednost silné, černé, instantní nebo překapávané kávě. Tradičním nápojem je domácí víno. Na vesnicích se vyrábí i víno ovocné. Pokud vám někdo nabídne obdobu české slivovice, pálenku zvanou samohonka, mějte se na pozoru, dává se do ní opravdu všechno možné ovoce, čerstvé i méně čerstvé. Navíc způsob domácí destilace není vždy ukázkový, takže můžete riskovat závažné zdravotní následky.

Stolování a hodování

Ukrajinci se velmi rádi scházejí, hlavně za účelem gastronomického zážitku. O svátcích se více než na dary dbá na to, aby byla rodina pohromadě a měla se čím zasytit. Tradiční sobota je ve znamení shonu a horečných příprav pokrmů na nedělní svátek, kdy se po návštěvě kostela poobědvá a lidé se vydají navštívit své známé a příbuzné. Samozřejmě i na návštěvách se konzumují tuhé i tekuté pochoutky. Podobně to chodí i o pravoslavných Vánocích. 6. ledna si lidé odbudou půst a vrcholí příprava pokrmů pro následující 3 dny. Menu svátečních dnů představuje nudlová polévka a bramborový salát s karbanátky či obdobou české sekané. Někdy se podává také smetanová, vepřová omáčka zvaná tušonka, jako přílohu k ní volí knedlíky a bramborovou kaši. Po dobrém obědě přichází koláče s kávou.

Boršč á la Tatiana

Na závěr vám prozradím recept na boršč tak, jak ho dělá má švagrová. Přeji dobrou chuť.

Ingredience:

2ks řepy vcelku, 3 větší mrkve, 1 střední cibule, 1/2 hlávky bílého nebo červeného zelí, 2 velké brambory, rajčatový protlak, mletý černý pepř, sůl, vegeta, 3-4 bobkové listy, mletá sladká paprika, 1 kostka bujónu nebo maso, 1 lžíce sádla, 1 lžíce octa, kysaná smetana, svazeček petrželky Jak z ingrediencí vyplývá, tento boršč se dělá bez masa, proto se přidává kostku bujónu. Samozřejmě můžete dát i jakékoliv maso, tehdy ovšem celé vaření bude trvat déle. V závislosti na druhu masa začínáme s jeho vařením nejdříve a po čase k němu přidáme na kostičky nakrájené brambory a nadrobno nakrájené zelí, opepříme a přihodíme bobkové listy. Mrkev a řepu oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Polovinu mrkve a řepy dáme vařit k ostatním surovinám, druhou část orestujeme. Zeleninu restujeme na vydatné lžíci sádla spolu s nakrájenou cibulí, přisypeme sladkou papriku, zamícháme protlak a dusíme asi 10 minut. Restovanou směs přidáme do boršče, když už je téměř uvařený. Nezapomeňte ke konci přisypat i nasekanou petrželku. Ochutnáme a pro větší pikantnost dochutíme octem, případně zahustíme instantní jíškou či zředíme vodou. Hotový boršč necháme asi 20 minut odstát a až poté podáváme. Na talíři jej navrch ozdobíme kopečkem smetany. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena