Vaření.czMagazínTajemství instantní kávy

Tajemství instantní kávy

Tajemství instantní kávy

Zatímco historie zrnkové kávy se datuje mnoho století do minulosti a je stejně tak bohatá jako spletitá, instantní káva byla poprvé vyrobena přibližně před 100 lety. Významnější obliby dosáhla v 50. letech minulého století, i když mnoho lidí k rozpustné kávě stále přistupovalo se značnou nedůvěrou.

14334×
Postupně se však postavení tohoto nováčka na trhu mění a instantní káva zaujímá stále důstojnější a důležitější roli mezi ostatními druhy kávy. Například ve Skandinávii lidé téměř výhradně pijí právě kávu rozpustnou. Také ve Velké Británii činí podíl instantní kávy zhruba 80 % z celkové spotřeby kávy. V České republice to tak docela neplatí, protože lidé stále nejraději sáhnou po oblíbené turecké kávě. Nicméně i zde se zažité tradice postupně mění. „Trend je takový, že obliba instantní kávy neustále roste, což dokládá zhruba 10% meziroční nárůst v jejím prodeji,“ konstatuje Ctirad Capůrka, marketingový manažer značky Douwe Egberts.

Technologie výroby instantní kávy

Samotné pěstování zrnkové kávy s následnou sklizní a zpracováním je dlouhodobý a náročný proces. Sklizená káva se vypere, usuší a vyloupe, po vytřídění se pak mísí a praží a na závěr ještě obvykle mele. Tímto procesem prochází i instantní káva, další zpracování ovšem navazuje. Z čerstvě uvařené kávy je totiž pomocí odpaření vody potřeba vyrobit kávový extrakt. Toho je dosaženo dvěma metodami, metodou sušení-sprejováním, anebo sušení-mražením. U obou technologií jde především o to, jak maximálně zachovat aroma.

Sušení sprejováním

Během sušení je kávový koncentrát společně s horkým vzduchem vstřikován do vysoké věže. Díky vháněnému horkému vzduchu se voda vypaří a na dno věže pak dopadne pouze sušený kávový extrakt (prášek). Tato technologie má své nesporné výhody v rychlosti a jednoduchosti, rovněž se snižují náklady na výrobu kávy. Pozitivní je také lepší rozpustnost i vzhled kávy. Příkladem použití tohoto výrobního postupu je novinka od Douwe Egberts - Espresso.

Sušení mražením

Při této technologii se kávový koncentrát zmrazí na teploty kolem -40°C. To způsobí, že částečky vody v koncentrátu zkrystalizují. S využitím sublimace je led následně extrahován ze zmražených granulí a vzniká káva typického krystalkovitého tvaru. Metoda zmražení je náročnější na energii, a tím i nákladnější. Odměnou spotřebiteli je však zachování tolik ceněného aroma. Typickým představitelem této metody je Douwe Egberts Toccata. Z uvedených informací vyplývá, že kategorii instantní kávy nemůžeme v žádném případě považovat za méněcennou a nevhodnou pro znalce a milovníky tohoto lahodného nápoje. Stejně jako u tradiční mleté kávy lze i zde nalézt horší, lepší i výjimečnou kávu, která bude lahodit všem smyslům. Udělat žebříček těch nejlepších je ale těžké, neboť ve finále vždy závisí na konkrétních chuťových preferencích každého spotřebitele. Volba té nejlepší instantní kávy je tedy na každém z nás. Více o kávě Douwe Egberts na www.douwe-egberts.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena