Vaření.czMagazínSvátek svatého Valentýna

Svátek svatého Valentýna

Svátek svatého Valentýna

Svátek svatého Valentýna jsme si tak nějak převzali od Američanů a dnes už se dá říct, že u nás tento svátek velice zdomácněl. Je to svátek všech zamilovaných a i když my píšeme o vaření, o tomto svátku si něco málo řekneme, protože přeci jenom se říká:<b>Láska prochází žaludkem</b>.

17935×
Svátek svatého Valentýna slavíme ho od roku 1989. Valentýn je spojený s historickým příběhem, ale dá se říct, že je to také trošku šikovný tah některých obchodníků. Existují dvě legendy o sv. Valentýnu a je jen asi na každém, čemu bude věřit.

První legenda

Císař Claudius II. Byl veliký vojevůdce, ale nelíbilo se mu, že jeho muži nechodí rádi bojovat, protože nechtějí opouštět své rodiny. Zakázal proto po celém Římě všechna zasnoubení a svatby. Valentýn byl římský kněz, který jeho zákazu nedbal a dál tajně oddával zamilované páry, které se chtěli brát. Za neuposlechnutí jeho příkazu byl odsouzen k smrti. Tento trest byl vykonán právě 14. února r. 296. a podle této legendy těsně před smrtí stihl napsat milostné psaníčko své milé, a tak vzniklo první valentýnské přání.

Druhá legenda

Valentýn byl velice ctnostný a moudrý člověk a o jeho moudrosti zaslechl i císař, který si ho nechal zavolat. Neskrýval vůči němu obdiv, ale zároveň mu řekl, že nemůže být jeho přítelem, když Valentýn věří pověrám. Tím myslel křesťanství! Císař nakázal městskému prefektu, aby na Valentýna dohlížel, a tak si ho vzal prefekt k sobě domů. Tam se Valentýn setkal s nevidomou dcerou prefekta. Její otec ho prosil, aby se za ní modlil a protože modlitbám Valentýn věřil, modlil se za její zrak každý den. Zamiloval se však do ní. Zázrak se stal a dívka začala vidět, povídal si o tom celý Řím. Jenže pohané neuvěřili, Valentýna zajali a sťali mu hlavu mečem. Navzdory osudu se stal sv. Valentýn patronem čisté lásky.

Svátek svatého Valentýna v Americe

A jak se slaví tento svátek ve světě? V Americe má posílání přáníček velikou tradici, první přáníčka byla vyrobena už v 19. stol. Malovala se ručně na papír a zdobila se květinami a korálky.

Svátek svatého Valentýna v Anglii a Skotsku

V Anglii byli lidé zase přesvědčeni, že 14. února si ptáci volí své partnery. Zejména holubi a holubice, kteří jsou známí tím, že jsou monogamní, podobně jako labutě. Proto jsou holubi používáni i jako symbol věrnosti. Ve Skotsku se každoročně pořádá festival, na kterém si mladí lidé losují z klobouku jméno svého "Valentýna" nebo "Valentýnky", se kterou pak mají protančit následující večer. Podle jiného skotského zvyku se vaším "Valentýnem" nebo "Valentýnkou" stane první člověk, do kterého ten den náhodou narazíte na ulici.

Svátek svatého Valentýna v Austrálii

Australští obchodníci byli v době zlaté horečky každoročně zahlcováni objednávkami "valentýnek" v ceně mnoha tisíců liber. V Austrálii byli totiž náhle zbohatlí zlatokopové ochotni platit nehorázné sumy za pečlivé propracované navoněné valentýnské figurky vyrobené ze saténových polštářků a ozdobené květinami, malovanými škeblemi a vzácným ptačím peřím.

Svátek svatého Valentýna v Itálii

V Itálii se dříve touto dobou konal "jarní festival" pod širým nebem. Mladí lidé se shromažďovali v okrasných parcích, poslouchali hudbu a četli básně a pak korzovali se svým "Valentýnem" nebo "Valentýnkou" parkem. Některým z vás přijde oslava tohoto dne zbytečná, někdy i trapná, ale vězte milé dámy a pánové, že pokud někoho obdarujeme přáníčkem, určitě mu uděláme radost. A pokud nechceme věnovat přáníčko, uvařme své milované polovičce aspoň nějakou dobrotu. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena