Vaření.czMagazínStravování sportovců

Stravování sportovců

Stravování sportovců

Vážení sportovci. Chcete vypadat jako Tarzan, běhat jako Rosický a házet oštěpem jako Železný? Nikdy se vám to nepodaří, pokud budete stále unavení a bez energie.

21447×

Znáte ten pocit? Sportujete nebo se účastníte důležitého fotbalového zápasu vašeho týmu a po zápase se cítíte, jako byste uběhli maratón a sotva se udržíte na nohou. Není vám však jasné, jak je to možné? Vždyť trénujete každý týden. Po příčinách únavy však musíte pátrat jinde, než na fotbalových trávnících a běžeckých tratích.

Jídelníček před velkým zápasem

Před samotným sportovním zápasem bysme naše tělo měli dobře připravit na velký výdej energie. Budeme potřebovat do těla dostat dostatek karbohydrátů. Ty totiž obsahují vodík, kyslík a uhlík. Za nejlepší zdroj karbohydrátů se považuje celozrnný chléb, tmavá rýže, těstoviny, brambory, nebo karbohydrátové suplementy, které mnohem lépe uspokojí naši chuť k jídlu a vaše tělo na jejich trávení spotřebuje více kalorií než na jiné karbohydrátové zdroje. Karobohydráty nekonzumujeme těsně před tréninkem, abysme se v jeho průběhu necítili malátní. Američtí fotbalisté si 5 hodin před každým zápasem dopřávají kuřecí polévku, těstoviny, rýži nebo brambory.

Jak udržet výkon během fyzické zátěže

Během velké fyzické zátěže nám energie může docházet velmi rychle. V takovém případě může pomoci dostatek tekutin a rychle stravitelného jídla plného energie. Trenéři doporučují například banány, které jsou plné železa, tělo je dokáže rychle strávit a jsou zdrojem instanční energie. Banány jedl během zápasu například tenista Andre Agassi, aby rychle doplnil energii. Banány navíc působí preventivně proti bolestivým svalovým křečem. Velmi populární je také hořká čokoláda, která naše tělo velmi rychle nastartuje.

Dejte pozor na dehydrataci

Pocení patří snad ke každému sportu. Dokonce i při hraní šachu se hráči často zapotí. Je to reakce našeho organismu, který se snaží z těla vyplavovat nečistoty a především se ochlazovat. Doplnění takto ztracených tekutin nastartuje o obnovovací procesy a náš organismus se po velké zátěži rychleji zotaví.

Doporučuje se pít před, v průběhu i po skončení sportovního výkonu. Je lepší pít méně a často. Nejrozumnější je pít čistou vodu při teplotě okolo 36°C.

Katastrofické scénáře aneb co se může stát, když se nesprávně stravujete?

Ponocuji a nesnídám: Pokud si k snídaní dáme jen kávu a navíc dlouho ponocujeme, nesmíme čekat, že naše tělo bude schopné vydržet delší extrémní zátěž při jakémkoliv sportu.

Pár piv večer před zápasem: Několik piv večer před zápasem nás může i zabít. Tělo je následující den odvodněné a dehydratace způsobí, že se naše tělo přehřívá.

Velký oběd před odpoledním zápasem naše tělo doslova pohřbí. Budeme malátní a projdeme si peklem.

Kromě stravování je však důležitý i spánek, během kterého se naše tělo regeneruje a získává sílu do dalšího tréninku.

Závěr

Existuje známé a velmi oblíbené pořekadlo: sportem k trvalé invaliditě. Pamatujte si ale, že většina lidí se při sportu zraní vlastní vinou a mnohdy zato může i nesprávná výživa. Křeče, ztráta vědomí a malátnost způsobené dehydratací a špatnou stravou nemusí vést jen k odřeninám.

Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena