Vaření.czMagazínSkladování potravin

Skladování potravin

Skladování potravin

Pokud dáte okolním vlivům šanci působit na vaše zásoby a různým bakteriím poskytnete příležitost k množení, buďte si jisti, že se jich jen tak lehce nezbavíte.

18618×
Při nákupu bychom si měli všímat nejen informací na obalu jako je minimální trvanlivost nebo doporučené datum spotřeby, ale také neporušenosti obalu, i způsobu, jak potraviny uchovávala prodejna. Jedním z nejběžnějších odrazujících případů je uchovávání zmrzlin a nanuků mimo chladící box. Až si přineseme potraviny domů, měli bychom je co nejdříve roztřídit a uložit na ta správná místa. Jednou z dobrých rad je: nenechávejte zbytky jídla v lednici ani ve spíži delší dobu a jakékoli použité obaly a sáčky (třeba od chleba) znovu nepoužívejte a raději je vyhoďte. Jak bychom tedy správně měli uchovávat různé druhy potravin?

Chléb a pečivo

Chléb je vyroben z mouky chlebových obilnin (pšenice a žita), vody, soli, koření a kypřidel. Původní čerstvou chuť a vůni si zachovává 12 - 24 hodin podle tvaru a velikosti bochníku, způsobu uskladnění, teploty a vlhkosti prostředí a podle druhu mouky, ze které byl vyroben. Ostatní pečivo (rohlíky, housky) si udržuje známky čerstvosti kratší dobu než chléb. Po 6 hodinách začíná pečivo vlhnout, ztrácí postupně svou vůni a chuť a oschne. Pro krátkodobé skladování (2 dny) je dobré zabalit chléb nebo pečivo do čisté látkové utěrky nebo papírového sáčku. Dobrou nádobou je také chlebník, který však musíme pravidelně čistit. Pokud chceme chléb uchovávat delší dobu, je nejlepší zabalit ho do mikrotenového sáčku a vložit do mrazáku. Abychom předešli předčasnému plesnivění chleba, měli bychom mít při přípravě vždy čisté ruce nebo používat rukavice.

Masné výrobky

Trvanlivé tepelně opracované masné výrobky

Jsou vyrobené z rozmělněného hovězího a vepřového masa, případně drůbežího, sádla, soli, koření a dalších přísad. Po naražení do obalového střeva jsou tepelně ošetřeny s následným sušením a uzením studeným kouřem - salám Vysočina, Inovecký trvanlivý salám a jiné.

Trvanlivé tepelně neopracované masné výrobky

Jsou vyrobené ze syrového rozmělněného masa a tuku. Maso je promíchané se solí, kořením a dalšími přísadami, naplněné do obalu a vystavené za daných podmínek zrání a sušení. Některé druhy se vyrábí s plísňovým pokryvem na povrchu. Ten dodává výrobku typickou chuť a vůni. Většina těchto masných výrobků se rychle kazí, proto bychom měli být opatrní při jejich skladování. Nejlepší je rozvěsit je ve větratelné spíži nebo zabalit do papírového nebo mikrotenového sáčku a vložit do lednice.

Tvrdé, plísňové a tavené sýry

Tvrdé sýry

Surovinou k výrobě tvrdých sýrů je hlavně kravské mléko - Primátor, Moravský bochník, Eidamská cihla a jiné. Tvrdé sýry se od sebe liší pouze podle toho, jak vysoká je teplota použitá při jejich výrobě. Například ementál je při výrobě zahřívaný daleko víc než eidamská cihla.

Plísňové sýry

Patří mezi nejpikantnější sýry, které jsou u nás i ve světě velice oblíbené. Jsou vhodnou potravinou, která rozšiřuje náš jídelníček a dělá naši stravu pestrou. Rozeznáváme sýry camembertského typu s plísní na povrchu, sýry roquefortského typu s plísní v těstě a sýry kombinované s plísní na povrchu a s plísní v těstě.

Sýry camembertského typu

Vyrábí se z kravského mléka, ve Francii i ze směsi kravského a kozího mléka. K výrobě se používá kulturní plíseň Penicillium camemberti, která vytváří typický bílý porost na povrchu - Hermelím, Kamadet, Polenský sýr, Horec, Plesnivec, Encián.

Sýry roquefortského typu

Vyrábí se z kravského mléka. Ve Francii se používalo k výrobě sýrů i ovčí mléko. K výrobě se používá kulturní plíseň Penicillium roqueforti, která vytváří v těstě typický modrozelený porost. Všechny sýry bychom měli uchovávat v ledničce v mikrotenovém sáčku nebo v původním obalu a dát si pozor na datum spotřeby. Tvrdé sýry mají tendenci víc osychat, tavené sýry téměř neplesnivějí, ale u sýrů s ušlechtilou plísní na povrchu si všímáme jakékoli změny nebo "podivné vůně", může to být příznak začínající nežádoucí "divoké" plísně.

Ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce jsou jedlé plody a semena stromů, keřů nebo bylin, které jsou uváděné do oběhu hned po sklizni nebo po určité době skladování v původním syrovém stavu. Rozeznáváme ovoce jádrové, peckové, bobulové, skořápkové a plody tropů a subtropů. Čerstvou zeleninou jsou jedlé části rostlin, hlavně kořeny, bulvy, listy, nať, květenství, plody jednoletých nebo víceletých rostlin uváděné do oběhu okamžitě po sklizni nebo po určité době skladování v původním syrovém stavu. Rozeznáváme zeleninu košťálovou, kořenovou, listovou, luskovou, plodovou, cibulovou, natě, klasy a dužnaté výhonky. Čerstvé ovoce a zelenina se má skladovat odděleně, v čisté, dobře větratelné místnosti. Čerstvé ovoce a zelenina mají omezenou trvanlivost. Doma je nejlepší skladovat ovoce a zeleninu v mikrotenovém sáčku nebo v plastových nádobách v lednici, ve spíži nebo ve sklepě. Aby kromě sporů nenatáhly vůně ostatních potravin.

Ovocné a zeleninové výrobky

Patří sem hlavně zavařeniny, marmelády, džemy a mošty. Nejlepším místem pro jejich skladování je lednice nebo spíž. Jakmile je jednou otevřeme, měli bychom je co nejrychleji zkonzumovat. Jakmile se na marmeládě vytvoří plíseň, je nutné ji vyhodit, protože kontaminovaný je již celý obsah sklenice, nejen napadená část.

Sušené plody

Sušené plody bychom neměli kupovat do zásoby, protože po nějakém čase ztrácejí svoji typickou chuť a vůni a mohou i zplesnivět. Uchováváme je v originálním sáčku nebo v plátěném pytlíku v dobře větratelné spíži. Je vidět, že správné skladování potravin je velice důležité, protože napadené nebo staré potraviny nám mohou způsobit zdravotní potíže, kterých se jen tak nezbavíme. Proto nezapomínejme na pravidelný úklid a vyčištění kuchyně, dodržování základních hygienických pravidel a co nejrychlejší konzumaci otevřených a načatých potravin. Při jakémkoli podezření na plíseň nebo hnilobu raději surovinu vyhoďte a vůbec toho nelitujte. Vždyť zdraví je přece to nejcennější, co máte. Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena