Vaření.czMagazínŠalvěj lékařská 2.díl

Šalvěj lékařská 2.díl

Šalvěj lékařská 2.díl

Šalvěj patří k nejvyhledávanějším léčivým rostlinám a své významné místo má nejen v lidovém léčitelství, ale i v současném lékařství a farmaceutickém průmyslu.

34270×

Její vynikající léčivé vlastnosti využívali už i antičtí lékaři. V 9. století se o rozšíření pěstování šalvěje lékařské zasloužil Karel Veliký, který dokonce vydal nařízení o pěstování léčivých bylin v zahradách klášterů i zahradách královských a šlechtických. Časem se šalvěj dostala do zahrad selských i měšťanských a postupně se stala rostlinou kulturní. Naše babičky ji měly ve své zásobě bylinek pod lidovým názvem "babské ucho", také byla známá jako tzvn. "smrtky".

Šalvěj lékařská a její vzácné léčivé vlastnosti

Bylina má výraznou nahořklou chuť a příjemné aroma. Pyšní se silně desinfekčními a stahujícími účinky. Šalvěj lékařskou používáme vnitřně i zevně, čerstvou i sušenou, nebo i v podobě tinktur a mastí.

Vnější použití šalvěje

Kloktání nálevu ze šalvěje pomáhá při krvácení dásní a začínající parodontóze. Dokonce už v 16. století šalvějové listy sloužily jako zubní kartáček a používaly se k čištění zubů. Pití i kloktání odvaru nebo zředěné tinktury ze šalvěje se doporučuje při zánětech mandlí, zánětu hrtanu a ústní dutiny. Rychle hojí například afty.

Rozmačkaný nebo rozdrcený list šalvěje nám poskytne první pomoc při bodnutí hmyzem a drobném poranění. Šalvěj obsahuje velké množství silic a kafru, hojivý účinek má na problematickou pleť s akné. Stačí pravidelně oplachovat odvarem ze šalvěje, nebo přikládat obklady a výsledek může být účinnější, než používání čistící pleťové vody.

Sedací šalvějovou koupel mohou využívat ženy ke zmírnění různých gynekologických problémů a zánětů. Pravidelnou koupelí v šalvějovém odvaru se lze částečně zbavit nadměrného a nepříjemného pocení nohou, navíc působí dobře proti plísním a kožním ekzémům. Přidávat ji tedy můžeme do koupele nejen nohou, ale celého těla.

Příprava sedací koupele:  4 hrstky listů šalvěje namočíme přes noc do studené vody. Druhý den vodu i s listy přivedeme k bodu varu, ale nevaříme. Výluh přecedíme do koupele .

Vnitřní užití šalvěje

Šalvějový čaj nás zbavuje nadýmání a poruch trávení, léčí záněty střev a žaludku a povzbuzuje chuť k jídlu. Také kladně působí na nemocná játra. Pročišťuje krev, zlepšuje krevní oběh a působí při nadměrném nočním pocení. Má uklidňující účinky na náš nervový systém a je ženám pomocníkem při nepravidelném menstruačním cyklu a v klimakteriu. Šalvějový čaj se doporučuje pít při onemocnění horních cest dýchacích, rozpouští hleny a usnadňuje odkašlávání.

Pití šalvějového čaje má blahodárný účinek na náš organismus, ale s touto bylinkou musíme zacházet opatrně. Šalvěj obsahuje silici thujon, který by nám ve větším množství mohl způsobit potíže. Ve velkých dávkách působí totiž omamně, při delším špatném dávkování by naše zdraví i vážně poškodil. S pitím šalvějového čaje by měly být opatrné hlavně těhotné a kojící matky.

Doporučené množství jsou pouze 2 šálky čaje, který pijeme horký po doušcích, ale ne dlouhodobě.

Příprava šalvějového čaje: 1 čajová lžička bylinky se spaříme ¼ litrem vroucí vody, necháme krátce vyluhovat a scedíme. Na bylinky nepoužíváme kovové sítko, ale nejlépe keramické či plastové.

V posledním díle o šalvěji lékařské se dozvíme o jejím dalším využití, a to především v kuchyni.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena