Vaření.czMagazínŘepkový olej - všestranný kuchyňský pomocník

Řepkový olej - všestranný kuchyňský pomocník

Řepkový olej - všestranný kuchyňský pomocník

O řepkovém oleji se dá bez nadsázky říct, že je vhodný pro přípravu jakéhokoli studeného či teplého pokrmu.

5021×

Řepkový olej se hodí pro přípravu tradičních českých pokrmů, stejně jako specialit francouzské, čínské, thajské, indické či marocké kuchyně. Toto široké uplatnění řepkového oleje je dáno jeho jemnou a neutrální chutí bez výrazného aroma, jako je tomu třeba u oleje sezamového, dýňového či olivového. Díky své neutrální chuti nepůsobí dominantním dojmem a pouze jedinečně doladí chuť hlavních ingrediencí v pokrmu. Pokud by měl kuchař povolen pouze jeden univerzální olej, zvítězil by rozhodně řepkový.

www.olejnadzlato.cz

K hlavním výhodám řepkového oleje patří odolnost při vysokých teplotách a dále pak jeho tekutost. Tu si zachovává i při skladování v chladu, na rozdíl od mnoha jiných olejů, které v lednici ztuhnou. Marinády, dresinky či octové salátové zálivky připravené z řepkového oleje se proto mohou používat ihned po vytažení z lednice.

Řepkový olej je velmi chutný a z nutričního hlediska vyvážený olej a dá se použít jak k vaření a dušení, tak na přípravu studených pokrmů.

Kuchařské postupy, při kterých se řepkový olej skvěle uplatní:

Vaření, pošírování, táhnutí

Suroviny se připravují ve vodě či vývaru a postupy se liší podle délky vaření a teploty tekutiny. Uvařené suroviny servírujeme teplé a můžeme je přelít kvalitním olejem nebo omáčkou. Můžeme je také podávat přelité olejovým dresinkem či majonézovým dipem.

Restování

Nejprve důkladně rozžhavíme pánev, poté do ní nalijeme malé množství oleje a poválíme jej po dně pánve, aby přijal její teplotu. Pak vložíme maso či zeleninu a zprudka ji orestujeme.

Smažení

Pozvolna zahřejeme vysokou vrstvu oleje na správnou teplotu (cca 180°C). Teprve poté vložíme smaženou potravinu do tuku, aby se ihned uzavřely povrchové póry a tuk se nedostal dovnitř.

Dušení

Suroviny připravujeme při teplotě cca 70 - 80°C v minimálním množství tekutiny. Nejprve si na oleji připravíme zeleninový základ, do kterého vložíme surovinu (maso, zeleninu) a pod poklicí na velmi mírném plameni dusíme doměkka.

Brasírování

Jedná se o spojení opékání a dušení. Nejprve maso zprudka orestujeme na rozpáleném oleji a poté pozvolna vaříme v zeleninovém základu pod poklicí, při nízké teplotě a v malém objemu tekutiny.

Marinování

Maso a zeleninu můžeme před tepelnou úpravou marinovat. Pokud použijeme pro přípravu marinády olej, pokrm při následné tepelné úpravě rychleji zkřehne.

Příprava bábovek a dezertů

Místo másla či sádla je pro přípravu těsta vhodné použít řepkový olej. Výsledný pokrm bude vláčný, jemný a díky neutrální chuti nebude převyšovat chuť oleje nad ostatními surovinami.

Více na www.olejnadzlato.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena