Vaření.czMagazínPředvánoční Vídeň

Předvánoční Vídeň

Předvánoční Vídeň

Venku nic nepřipomíná blížící se Vánoce, a tak jsme se vypravili načerpat vánoční atmosféru k našim jižním sousedům. Ani tady to ze začátku nebylo jiné, bylo sychravo a drobně mžilo.

7586×

Ale stačilo se jen rozhlédnout kolem. Ulice nádherně vyzdobené zelenými vánočními stromečky se spoustou světýlek. Nad hlavami různé světelné ornamenty, někde i velké obří červené vánoční koule, které se chystají za soumraku svítit.

Schloss Schönbrunn

Naší první zastávkou byl trh u zámku Schönbrunn. Po obvodu nádvoří rozestavené dřevěné stánky, každý vánočně ozdobený a osvětlený. Obchodníci nabízejí nespočet druhů zboží, všechno ovšem s vánoční tématikou. Na každém rohu najdeme stánek s občerstvením, kde nabízejí tradiční vánoční nápoj - punch. A to v několika variantách, např. Orangepunch, Berenpunch, Bailispunch, Kokospunch, Kinderpunch (bez alkoholu, pro děti). Za 2 eura (+ 2 eura za hrneček) ochutnáváme kinderpunch a za 3,5 eura kokospunch. V sychravém počasí zahřeje a je i výborný, máme v něm celou lžíci kokosu. Bílý hrneček s černým vyobrazením zámku Schönbrunn si necháváme na památku. Usrkáváme punch a rozhlížíme se po stáncích, které nabízejí ručně malované vánoční ozdoby, dřevěné vyřezávané postavičky do betlémů, zvířátka z ovčí vlny nebo spoustu různého zboží z vosku. Nejvíce mě zaujaly ozdoby vyrobené z celé skořice nebo badyánu vytvarované do podoby větší hvězdy nebo srdce, které nádherně voní a určitě provoní celý dům.

Maria - Theresien - platz

Naší druhou zastávkou byl trh mezi dvěma muzei, Kunshistorickým a Naturhistorickým. Dřevěné stánky jsou rozestaveny kolem sochy Marie Terezie. Všechny jsou také nádherně vánočně vyzdobené. Jelikož je čas oběda, rozhlížíme se nejprve po něčem k snědku. Sice moc nezasytí, ale velice mě láká čerstvé ovoce (jahody, banán, ananas) namáčené do horké mléčné čokoládě. Také stánek, který nabízí pečené kaštany a pečené neloupané brambory je obležen hladovými nakupujícími. Stejně tak je velký zájem o tradiční preclíky (die bretzel), které jsou nabízeny v několika chuťových variantách. Nakonec si dáme langoš, ale pozor - je jiný, než u nás. Jedná se o placku jakou známe, ale zde dosti tvrdou a bohatě potřenou pouze česnekovou pastou. Na zahřátí si dáme glühwein, svařené víno, a pomalu pokračujeme v prohlídce vánočních stánků. Hrneček je zde v barvě fialové s barevným zobrazením náměstí. I zde najdeme řadu výrobků z ovčí vlny, z vosku a přírodních materiálů. Ozdoby zde nabízené jsou ručně malované, z umělé hmoty nebo ze sušené pomerančové a citronové kůry.

Rathauspark

Pomalu se nám setmělo, a tak jsme zamířili jasně osvětlenými ulicemi na trh před novou radnicí, který je tradičně nádherně osvětlen. Před vchodem nás vítá obří adventní věnec se čtyřmi svíčkami s červenými mašlemi. Je stejný jako v minulém roce, jen jehličí je nové (šetřit se musí). Tradičně jsou ozdobeny i stromy, na jednom svítí nádherná červená srdce, jiný je ozdoben sněhuláky a sněhovými vločkami, další cukrátky, jiný zase andělíčky a další houpacími koníčky. Prostě nevíme kam dříve kouknout, jaká je to nádhera. Pro malé je zde připraven na projížďku malý Ježíškův vláček, nostalgický kolotoč nebo jízda na ponících. Za zvuku koled procházíme mezi osvětlenými stánky, které nás lákají ke koupi voňavých mýdel nebo dřevěných figurek. Z jednoho stánku na nás zamává na ruce natažený maňásek ledního medvídka a na rohu potkáme bíle oděnou postavičku se svatozáří. Devatenáctiletá studentka zde mezi dětmi prochází coby Ježíšek. Ještě na rozloučenou si dopřejeme horkou čokoládu do modrého hrníčku, podíváme se na osvětlenou radnici a zamíříme k autobusu. Jsme sice zkřehlí a také promočení, ale nasátí vánoční atmosférou a také plní dojmů.

Počasí sice opravdu není vánoční, ale tu pravou vánoční atmosféru si každý musí navodit sám. Vždyť stačí jen doma rozsvítit adventní věnec nebo zapálit františka a do trouby dát péct vanilkové rohlíčky. Ta vůně, která se bytem rozline, v nás evokuje poklidnou vánoční pohodu.
Přeji Všem klidné a pohodové Vánoce, plné štěstí, radosti a porozumění.

Foto: Renata Hřebíčková

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena