Vaření.czMagazínPrasečí chřipka

Prasečí chřipka

Prasečí chřipka

Virus prasečí chřipky se šíří do celého světa. První případ nákazy již ohlásila i Česká republika. Co bychom o nemoci měli vědět a jak se můžeme chránit?

4817×

Co je a jak vzniká prasečí chřipka

Prasečí neboli Mexická chřipka vznikla v Mexiku smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky. Tento typ viru se obvykle tvoří tam, kde žijí lidé pohromadě s prasaty a ptactvem. Není divu, že vznikl právě v Mexiku, chudí lidé zde žijí v otřesných hygienických podmínkách. Chřipka náleží do kmene H1N1, tedy stejného, který před stoletím způsobil smrtící španělskou chřipku.

Možnosti nákazy

Z člověka na člověka se vir přenáší kýcháním, kašlem nebo dotekem místa infikovaného virem a následného přenosu do dýchacích cest. Ohroženi jsou zejména děti a starší lidé. Ze samotného vepřového masa prasečí chřipku dostat nemůžeme, viry se totiž ničí varem.

Prasečí chřipka a příznaky

Příznaky prasečí chřipky jsou velmi podobné se symptomy klasické chřipky u lidí: horečka, kašel, bolesti v krku, bolesti kloubů a svalů, zimnice, únava. Navíc se ale objevuje také obtížné nebo zrychlené dýchání, bolest v oblasti hrudníku či břicha, závratě, zmatenost, a vzácně průjem nebo zvracení. Prasečí chřipka postihuje dýchací cesty, neléčená proto může způsobit i zápal plic a smrt. První příznaky nemoci se mohou objevit až po sedmi i více dnech.

U malých dětí je varovným signálem vyrážka, podrážděnost nebo naopak apatie, nechuť přijímat tekutiny, namodralá barva kůže.

Jak se můžete chránit

Snažte se posilovat svou imunitu, jezte vyváženou stravu, hodně pijte, sportuje, spěte. Nikdy nevíte, zda jste se nedotkli plochy nakažené virem, proto si často myjte ruce (nejlépe antibakteriálním mýdlem). Necestuje do rizikových oblastí, kde je vir rozšířen.

Co dělat, když onemocníte prasečí chřipkou

Máte-li podezření na prasečí chřipku, neprodleně navštivte lékaře. Ten vám udělá virologické testy nebo rovnou předepíše léky. Zůstaňte doma a omezte kontakt s okolím. Při zakašlání či kýchnutí si kryjte nos a ústa kapesníkem a ten po použití vyhoďte do koše. Pak si umyjte ruce.

Léčba

Prasečí chřipka se léčí používáním antivirotik Tamilu a Relenza. Úspěšnost léčby závisí především na stadiu nemoci (čím včasnější léčba, tím lépe) a na imunitním systému pacienta. Česká republika má léků na prasečí chřipku jen pro 20% obyvatelstva. V současné době se pracuje na vývoji vakcíny.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena