Vaření.czMagazínOznačení mouky

Označení mouky

Označení mouky

Klasické rozdělení mouky známe všichni - hrubou, polohrubou a hladkou. Ale co takhle označení mouky T550, T512, T700, T1800 a další? Pojďme se na ně podívat.

112791×

Jistě se to stalo i vám chytl vás trend moderní doby a z obchodu jste si domů přinesli domácí pekárnu na chleba, chtěli jste vyzkoušet svůj prví domácí chléb, ale ouha, v ingrediencích je něco čemu jste nerozuměli, a tak jste pekárnu odložili stranou. Zvláštní zkratky u mouky. Vždyť druhy mouky znáte, říkáte si? Existuje hladká, hrubá, polohrubá a celozrnná. Tak co to v tom receptu je za nesmysl? Ne, opravdu žádný nesmysl, pro domácí pekárny, ale nejen pro ně, se používá mouka s jiným než s klasickým označením, na které jsme zvyklé při běžném vaření či pečení.

Označení mouky

T 400 Mouka pšeničná výběrová polohrubá

T 405 Mouka umletá ze zrna, ze kterého byl odstraněn klíček a obal. Je to vlastně nejsvětlejší a tím pádem nejméně celozrnná mouka

T 450 Pšeničná mouka polohrubá

T 512 Pšeničná mouka pekařská speciál

T 530 Pšeničná mouka hladká světlá

T 550 Pšeničná mouka polohrubá světlá

T 650 Pšeničná mouka hladká polosvětlá

T 700 Pšeničná mouka světlá, chlebová

T 1000 Pšeničná mouka hladká, tmavá, chlebová

T 1050 Pšeničná mouka chlebová

T 1150 Chlebová mouka

T 1800 Pšeničná mouka celozrnná, hrubá, jemná

T 960 Žitná mouka chlebová

T 1700 Žitná mouka celozrnná

Složky mouky

Mouka obsahuje škrob (70 - 80% hmotnosti), 10 - 12 % bílkovin, (žitná mouka 8 - 10 %), malé množství tuku a vlákniny, minerální látky (zejména u tmavé mouky), vápník, hořčík, draslík, selen, fosfor a síru. Z vitamínů je hlavním zástupcem vitamín E.

Druhy mouky tím ale nekončí, dalšími známými druhy jsou, kukuřičná, rýžová, amarantová, sójová, bramborová, bezlepková, jahelná a pohanková. Nejpoužívanější u nás jsou kukuřičná, sójová, bezlepková a pohanková.

Kukuřičná mouka

Prodávají se tři druhy - krupice, hladká a polohrubá. Používá se na zahušťování omáček a polévek. Výtečné jsou například z kukuřičné mouky palačinky. Nikdy ji nemícháme s mlékem, vždy pouze s vodou. K zahušťování je ideální poměr, jedna lžíce kukuřičné mouky na 1dl vody. Voda musí být studená. Poté opatrně vmícháme do omáčky, či polévky. Z krupice se připravuje například tradiční italský pokrm zvaný polenta.

Sójová mouka

Při nadměrném používání způsobuje nadýmání, proto ji používáme s opatrností. Je vhodná k pečení.

Bezlepková mouka

Využívá se k přípravě bezlepkových pokrmů a moučníků, včetně cukroví, při bezlepkové dietě. Stejně jako u kukuřičné ji nemícháme s mlékem, pouze s vodou. Tentokrát však pokojové teploty.

Pohanková mouka

Máme tři druhy jako u klasické mouky. Hladká, polohrubá, hrubá. Vhodná pro diabetiky a při trávicích potížích, zlepšuje pružnost cévních stěn. Palačinky či lívance z pohankové mouky mají jemnou oříškovou chuť a chutnají opravdu skvěle.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena