Vaření.czMagazínOstrůvková kuchyně

Ostrůvková kuchyně

Ostrůvková kuchyně

Ostrůvková kuchyně je nápaditým řešením, jak skloubit přípravnou, varnou a mycí část kuchyně, a přitom se omezit na co nejméně pracovních úkonů.

12791×

Výhody ostrůvkových kuchyní

Ostrůvkové kuchyně působí exkluzivně a jsou v podstatě nejideálnější variantou uspořádání kuchyně. Přípravná, varná a mycí plocha by na sebe měla navazovat, tvořit jakýsi trojúhelník. Pokud umístíte tyto tři části za sebe, budete ostrůvek neustále obíhat. Díky dobře uspořádané ostrůvkové kuchyni budete mít stále vše při ruce a ještě můžete debatovat s rodinou či přáteli, zvláště tvoří-li ostrůvek jakési dělítko mezi kuchyní a jídelnou nebo obývacím pokojem.

Nevýhody ostrůvkových kuchyní

Vybudování ostrůvku v kuchyni si žádá speciální stavební úpravy, které se neobejdou bez odborníka a dostatečného množství financí. U ostrůvku s mycí plochou si připlatíte za rozvod vody a tím i za novou podlahu, ostrůvek s varnou plochou zase vyžaduje speciální a velmi výkonnou digestoř. Nezbytností na závěr je dostatečný prostor, v kuchyni menší než 100 metrů čtverečních ostrůvek nemá šanci.

Prostor pro ostrůvek

Ostrůvek může být různě vysoký, varná plocha obvykle dosahuje výšky 70 - 80 cm, pracovní plocha může mít až 95 cm. Jste-li příliš malí nebo naopak vysocí, můžete se s architektem domluvit na výšce, která vám vyhovuje nejvíce. Některé rozměry jsou ale přecejen dané. Aby se vám uličkou mezi ostrůvkem a protilehlým nábytkem dobře procházelo, měla by být široká minimálně 90 cm. Pokud ovšem máte skříňky s plnovýsuvy, uličku nechejte udělat o něco širší. Optimum činí 120 cm.

Typy kuchyňských ostrůvků


Ostrůvek jako varné centrum

Ostrůvek s varnou plochou je náročný na stavební úpravy - zejména na rozvod vody, elektřiny a odpadu. Výhodou ale je, že se při vaření nemusíte otáčet k rodině zády a budete tak mít mnohem větší přehled o dění v bytě či domu. Umístění varného centra uprostřed kuchyně způsobí, že digestoř bude vidět ze všech stran, kritériem pro výběr by proto měl být i design. Na varné centrum může elegantně navazovat jídelní nebo barový stůl. Na ostrůvku tak můžete nejen vařit, ale také obědvat. Do skříněk však neukládejte potraviny, navlhly by a kazily se.

Ostrůvek jako mycí plocha

Díky ostrůvku se dřezem se vám při mytí nádobí konečně nebude nikdo plést pod nohy. Postavit vedle něj můžete také lednici, která by stejně neměla stát blízko zdroje tepla. Do skříní ostrůvku lze uložit třeba čistící prostředky.

Ostrůvek jako pracovní plocha

Ostrůvek jako oddělená pracovní plocha je zřejmě nejméně náročnou a nákladnou variantou. Vnitřní zásuvky můžete využít pro uskladnění potravin.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena