Vaření.czMagazínNebezpečná zvěřina

Nebezpečná zvěřina

Nebezpečná zvěřina

Srazili jste na silnici srnku? Rozhodně ji nejezte. Hrozí vám řada nebezpečných nemocí.

8077×

Zvěřinové hody jsou atraktivním lákadlem pro každého milovníka masa a sytých jídel. Hospodští a majitelé restaurací připravují zvěřinové menu pravidelně několikrát do roka. Nejčastěji se se zvěřinou na talířích v našich restauracích setkáme koncem podzimu, kdy vrcholí lovecká sezóna. Její konec totiž doprovází tradiční hony. Divoká zvěř však často neskoná pouze rukou zkušeného myslivce, ale více či méně zkušeného řidiče.

Co říká zákon?

Ročně zahyne na českých silnicích desítky tisíc kusů zvěře. Málokdo však ví, jak se zachovat v případě, že se mu podobná nehoda stane. V žádném případě sraženou zvěř nesmíme nakládat do automobilu a kamkoliv odvážet. Takto neoznačená zvěř se totiž považuje za upytlačenou. Nedávno navíc většina druhů lesní zvěře získala díky zákonům svou hodnotu vyjádřenou v penězích a u větších kusů je cena tak vysoká, že za její poražení a „upytlačení“ bychom mohli být souzeni pro trestný čin.

Pokud se tedy dostaneme do situace, kdy automobilem srazíme divokou zvěř, musíme o tom informovat policii nebo místní mysliveckou organizaci a následně postupovat podle jejich instrukcí.

Nebezpečná zvěřina

Zákony a hrozba pokut a vězení však není jediné nebezpečí, které sražené zvíře představuje. Další hrozbou je řada chorob, které jsou na člověka často přenosné. Například u zajíců je to brucelóza nebo tularémie. Mezi ty dnes již naštěstí vzácnější choroby patří také vzteklina. Smrtelnou nákazu představuje svalovec stočený a nesmíme zapomenout i na staré dobré známé: tasemnice, motolice a prašivina. Největší riziko však představuje již zmíněná infekční brucelóza a tularémie.

Brucelóza a tularémie

Tyto dvě infekční choroby pozná zkušený myslivec, řezník nebo veterinář podle změn na vnitřnostech – tedy až po stažení a vyvržení padlého kusu. Tyto dvě choroby sice zlikvidujeme tepelnou úpravou, pokud ale s takto nakaženou zvěřinou nepracujeme v gumových rukavicích a dále se pečlivě nechráníme, hrozí nám nakažení. O síle infekce brucelózy svědčí například fakt, že se z ní vyráběly chemické zbraně v USA.

Brucelóza u lidí postihuje víceorgánové soustavy, projevuje se horečkami a chronickým postižením různých orgánů. Tularémie je o něco málo zákeřnější, ale i přesto je rozšířená po celé Evropě. Projevuje se horečkami, celkovou slabostí a hnisajícími ranami v místě průniku bakterie do těla. V případě vdechnutí bakterie se nemoc projevuje podobně jako těžká angína. Jsou známé i další cesty nákazy, které se projevují podobně jako jiné těžké nemoci.

Jak a kde koupit zdravou zvěřinu?

U nás se zvěřina smí bourat pouze na speciálních jatkách a do oběhu smí jít zvěřina prověřená takzvaným odborně školeným prohližitelem zvěřiny. Teprve potom se s ní může dále obchodovat. Koupit zvěřinu můžeme také přímo od majitelů honiteb, pokud ovšem byla zkontrolována prohližitelem. Pokud však zvěřinu nakoupíme od pytláků, nebo od řidiče, který ji srazil kousek za hospodou, tak ohrožujeme nejen sebe před zákonem, ale především své hosty na zdraví.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena