Vaření.czMagazínMořské lahůdky

Mořské lahůdky

Mořské lahůdky

V době dovolených, kdy mnozí z nás zavítají do přímořských letovisek, máme možnost ochutnat speciality připravené z mořských živočichů.

19650×

Pokud se však nevydáme tak daleko do známých taveren, neposedíme v plážových restauracích nebo rybárnách na skalnatém pobřeží, můžeme si některé z mořských živočichů zakoupit třeba u pultů některých našich obchodů.

Krevety - studenovodní nebo teplovodní

Krevety se loví ve všech světových mořích, sladkovodní krevety v deltách řek nebo na farmách. Ty mořské se pracovávají hned na moři. Pak se zmrazují buď syrové nebo spařené, nebo se předvářejí a tak získají svou typickou růžovou barvu. V dnešní době se krevety také uměle chovají na farmách v nádržích při mořském pobřeží.

Postup loupání krevet

  1. Krevetu uchopíme za ocasní část těsně za hlavou. Hlavu odlomíme.
  2. Prsty otevřeme krunýř a vyloupneme maso z ocasní části.
  3. Poslední článek krunýře s ocasní ploutvičkou pro snadnější uchopení a efekt ponecháme. Kreveta se za něj při konzumaci uchopí.

Pomůcky pro konzumaci krevet

Jednoduchou a vlastně jedinou pomůckou pro konzumaci připravených krevet, která nám postačí, jsou dřevěná napichovátka. Jde o jakási párátka, která jsou na jednom konci upravena do silnější části pro lepší držení v prstech.

Korýši - humr americký, langusta, krab, rak

Humr žije pouze ve slané mořské vodě na východním pobřeží Kanady. Loví se do klecových pastí, které nepoškodí mořské dno a propustí malé humry. Humři se uchovávají v chladu v lednici, zakrytí navlhčeným novinovým papírem. Do sladké vody se nesmí dávat! Jemně se uchopí za tělo, ale ne blízko klepet. Pokud chceme humra vložit do igelitové tašky, pak do ní uděláme pár děr. Také led nesmíme dávat přímo na humra.

Příprava humra a konzumace

Humr se připravuje velmi jednoduše. Vloží se do vařící osolené vody a asi10 minut se vaří. Humr zčervená. Konzumujeme maso v jeho ocasní části a maso v klepetech. Na porcování humra budeme potřebovat speciální pomůcky.

Pomůcky na porcování humra

Vyhovující jsou dnes dobře v obchodech dostupné pomůcky z nerezavějící oceli:

  1. kleště na humra
  2. kleště na rozlamování klepet
  3. vidličky na humra

Humra je možné zakoupit v našich obchodech s mořskými živočichy po celý rok

Na závěr

Kromě krevety či humra si můžete pochutnat také na langustě, ale pozornost si zaslouží také krab nebo rak. Jejich příprava je obdobná a maso těchto mořských živočichů je lahůdkou. V restauracích jsou připravovány jako delikatesy.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena