Lupénka neboli psoriasis vulgaris

Lupénka neboli psoriasis vulgaris

Lupénka je kožní onemocnění, které je v literatuře známo již od 19 století. Ačkoliv postihuje v naší populaci přibližně 3% lidí, je to onemocnění, se kterým se každý kožní lékař setkává poměrně často.

19342×
Pacienti od nás kožních lékařů slýchají, že na lupénku se neumírá, že je to nemoc, která jejich život neohrožuje, přesto však umí potrápit a to hlavně pro svůj chronický (opakující se) průběh. Současná medicína umí projevy lupénky zastavit, zmírnit, ale neumí lupénku definitivně vyléčit. Co tedy vlastně způsobuje lupénku? Všechny detaily této choroby ještě nejsou známy, ale ví se, že dochází k nadměrné aktivaci bílých krvinek - T lymfocytů. V důsledku této změny je zrychlen růst kožních buněk, což u zdravé kůže trvá přibližně 28 dnů , ale u lupénky pouze 4 dny.

Příznaky a příčiny vzniku lupénky

Z toho se odvíjí příznaky lupénky - nejčastěji světle červená nebo nachová ložiska krytá vysokými nánosy stříbřitých šupinek. Lupénka postihuje tyto orgány: kůži, nehty a vlasy, kloubní aparát, páteř a měkké tkáně pohybového ústrojí. Nejčastějším obdobím pro výskyt lupénky je puberta a 40 - 50. rok života. Může se však vyskytnout v kterémkoli věku a to jak u můžu, žen i dětí. Jak jsme se již zmínili, současná medicína umí lupénku "zklidnit", ale nikoliv trvale odstranit. Co je tedy příčinou, že se již jednou zhojená lupénka opět projeví na kůži? Jsou to tzv. provokační faktory. Mezi hlavní provokační faktory patří:
  • psychické vlivy (stres, rozrušení, úmrtí blízkých osob, pracovní nebo finanční obtíže, partnerské krize, smutek)
  • infekční onemocnění (streptokoková onemocnění v oblasti krční, nosní, dýchacích cest, chřipky, gynekologická onemocnění u žen, záněty prostaty u mužů, chronické zubní záněty)
  • léky (zhoršení mohou vyvolat některé léky na vysoký tlak, léky užívané v psychiatrii, např. lithium a další, proto je pro správnou léčbu nutné, aby jste svého lékaře informovali, že se léčíte s lupénkou)
  • celková onemocnění (např. cukrovka, jaterní poruchy atd.)
  • životospráva (užívání alkoholu, tabáku nebo drog zhoršuje toto onemocnění).
Tento seznam není zdaleka vyčerpávající, každý člověk je osobnost a reaguje individuálně na nejrůznější faktory, velmi často dochází ke zhoršení psoriasy v období puberty, v přechodu nebo po porodu, často se onemocnění mění v závislosti na ročním období (velmi časté je zhoršení psoriasy na podzim a zlepšení v létě). Důležité však je vědět, že lupénka v žádném případě není onemocnění infekční, a tak není třeba obávat se koupání ve veřejném bazénu, podání ruky atd. Lupénku nemůžeme od nikoho "dostat". Je dána změnami imunitního systému a podmíněna geneticky. Také průměrná délka života pacientů s lupénkou je stejná jako u ostatní populace.

Jaké jsou tedy v současné době možnosti léčby lupénky?

Nejčastěji se jedná o léčbu lokální - aplikace krémů a mastí (nejčastěji s obsahem dehtu, ichtammolu, cignolinu, derivátů vitamínu D3 , dále retinoidy a hormonální masti). Další možností - někdy v kombinaci s lokální léčbou - je tzv. světloléčba (jedná se o ozařování pokožky speciálním ultrafialovým zářením/nejčastěji UVB event. UVA záření). V nejtěžších případech se používá celková léčba, která se používá také při postižení kloubů (jedná se o tablety, injekce a infuse). Každá lupénka je však trochu jiná. Proto je třeba, aby léčba byla vždy přizpůsobena konkrétnímu pacientovi. Nejčastěji dochází ke zhojení kůže za 1-2 měsíce léčby. Aby se remise (zhojení), lupénky co nejdéle udrželo, je třeba poskytnout pacientovi s lupénkou psychickou podporu, zmírnit stres a navodit duševní klid - tím totiž dojde k žádoucím změnám na úrovni imunitního systému, což se projeví zhojením kůže. K těmto účelům je pro každého lupénkáře velmi vhodná lázeňská léčba. Lupénka je onemocnění, které často pacienty trápí psychicky, důležité tedy je, aby lidé trpící touto chorobou měli naši podporu a nezůstávali se svojí nemocí sami. I z těchto důvodů byl 24. říjen stanoven Světovým dnem psoriasy. Napomáhá tak k celosvětové osvětě a podpoře výzkumu tohoto onemocnění. Doufejme tedy, že i lupénka bude jednou onemocněním ZCELA vyléčitelným. MUDr. Kateřina Macháčková Zdroj: Nadoma.cz Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena