Vaření.czMagazínLesní poklady

Lesní poklady

Lesní poklady

Mnohdy si ani neuvědomujeme, že tyto dárky od přírody bereme jako samozřejmost. Sbírání lesních plodů má již dlouholetou tradici a hlavně od babiček nám chutnají zavařené borůvky nebo koláče s ostružinami a malinami.

11425×
Jejich přitažlivost je především v tom, že jsou to přírodní produkty plné vitamínů a dalších mnoha látek. Uměle vypěstované plodiny mají většinou jinou chuť i vůni a hlavně nám tak odpadne ta radost ze sbírání.

Borůvky

V borůvkách je asi 25% cukru, mnoho organických kyselin, barviva karoteny, vitamíny skupiny B, vitamín C a také minerální látky. Jsou nízkokalorické a podle lékařů má jejich barvivo příznivý vliv na regeneraci očního purpuru. Působí také dobře při léčbě diabetu.

Lesní jahody

Jsou velice zdravé. Dřív se říkalo, že kdo jí borůvky a jahody, nepotřebuje doktora. Krom výborné rozpoznatelné chuti mají jahody spoustu vitamínů a minerálů a také obsahují jód. Někteří lidí jsou na jahody alergičtí nebo se stává, že se u citlivějších lidí objeví kopřivka. Proto se doporučuje jíst jahody rozmačkané třeba s mlékem. Lesní jahody dnes najdeme málo kde a také si lidí začali pěstovat ty zahrádkové odrůdy, které ale nemají zdaleka takovou vůni ani chuť jako ty z lesa. Listy jahodníku můžeme použít na čaj.

Maliny

Maliník je jednou z nejstarších rostlin. Nejlepší jsou ty planě rostoucí, ty jsou také nejhodnotnější. Obsahují mnoho vitamínu C, minerálních látek, které jsou důležité pro tvorbu krve. Při horečkách a nachlazeních se nám bude hodit obsah kyseliny salicylové a čaj z listů je močopudný a žlučopudný.

Šípky

Šípky jsou nejvíc ceněny hlavně kvůli vysokému obsahu vitamínu C. Používáme je v kuchyni jako protlak, sirup, povidla, marmeládu a také víno. Velice zdravý je šípkový čaj, který je prospěšný nejen dětem, ale všem, kteří se starají o své zdraví. Udělejte si v dnešní uspěchané době čas, vezměte děti do lesa a sbírejte lesní plody. Nejen na zavařování, koláče a buchty, ale také pro radost. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena