Vaření.czMagazínKvasnicové pivo

Kvasnicové pivo

Kvasnicové pivo

K tzv. živému pivu měli dříve přístup jen lidé pracující v pivovaru - je totiž náročné na skladování. Dnes si kvasničák můžete dopřát i v klidu domova.

23254×

Jak vzniká kvasnicové pivo

Kvasnicové pivo je pivo se zvýšeným obsahem aktivních kvasinek. Znamená to, že kromě kvasinek, které v pivě vznikají při výrobě piva, se do výrobku přidávají ještě kvasinky nové.

Léčivé účinky pivovarských kvasinek

Kvasinky jsou bohatým zdrojem bílkovin, vitamínu B a enzymů, které působí blahodárně na trávicí systém. Pomáhají při průjmech, ztrátě chuti, chronickém akné, při cukrovce, nadměrném psychickém či fyzickém vypětí. Zdravotní účinky kvasinek byly známy už dříve, jak dokazují zmínky v nejrůznějších historických lékařských knihách.

Jak se pijí kvašničáky

Kvasnicové pivo by se mělo nalévat do vysoké štíhlé sklenice při teplotě 6 - 8 °C. Je možné doplnit plátkem citronu. Kombinování s jídlem je závislé na osobním vkusu a chuti, dobře se ale doplňuje s vepřovou pečení, kachnou, steaky, klobáskami nebo mořskými plody. Ze sýrů ke kvasničákům nejlépe ladí niva a hermelín. V Německu kvasnicová piva využívají i k přípravě pivních polévek.

Kvasnicová piva v sudech i lahvích

Poptávka po kvasnicovém pivu je stále vyšší, a to nejen díky blahodárným účinkům na lidský organismus, ale také pro svou lahodnou chuť. U nás je známé např. kvasnicové pivo Holba, které má přirozený obsah nefiltrovaných pivovarských kvasinek. Tento druh piva ale vyžaduje skladování při stabilně nízkých teplotách (sklepy či speciální chladící boxy), proto se dodává jen do hospod, které jsou schopny tyto nároky splnit. Některé menší pivovary si vyrábí své vlastní kvasničáky.

Naštěstí již existují i lahvová kvasnicová piva, jako např. český Primátor Weizenbier, Maisel´s Weisse, Edelweiss (kvasnicové pivo s alpskou bylinkou), Neumarkter Lammsbräu (kvasnicové BIO pivo) nebo Paulaner Hefe Weissbier. Ty, které nenajdete v obchodě, zakoupíte bez problémů na internetu přes některý z e-shopů.

Je libo pivní koupel?

Pivovarské kvasnice působí pozitivně i na kůži - napomáhají jejímu prokrvení, omlazují ji a vyživují. Kvasnicová piva proto neslouží jen k zahnání žízně, ale přidávají se i do léčebných koupelí. Pivní lázně tohoto druhu u nás najdete v Harrachově ve Sklárně Novosad.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena