Vaření.czMagazínKurkuma 2.díl

Kurkuma 2.díl

Kurkuma 2.díl

Kurkuma je často označována za žlutý zázrak z Asie. Důvodem není pouze její velmi široké uplatnění v potravinářství a její barvící schopnosti, ale také její síla léčit a uzdravovat.

23992×

Léčivé účinky kurkumy

Kurkuma se používá v indickém léčitelství více než 4000 let. Zmínky o jejich léčivých schopnostech jsou zaznamenány například v nejstarší ucelené medicíně na světě,v ajurvédě. Tato prastará indická nauka se zabývala přírodním léčitelstvím, zdravým způsobem života a vycházela jen z přírodních zákonů. Později začali objevovat a využívat uzdravující schopnosti kurkumy i v západním světě a svou důležitost si zachovala do 21. století. “Zázračným“ uzdravujícím lékem je v této rostlině vzácné barvivo kurkumin, které má příznivé účinky na velké množství nemocí.

V indickém a čínském lékařství se kurkuma používala tedy již před tisíci lety k léčení, nebo alespoň zmírnění velkého množství chorob. Ulevovala od plynatosti, upravovala nepravidelnou menstruaci a zklidňovala porodní bolesti. Pomocníkem byla při ledvinových, žlučníkových a jaterních potížích a kolikách.
Silný nápoj z kurkumy se podával jako protilék po uštknutí pavoukem, či hadem a při otravě nevhodným nápojem nebo jídlem. Silným vývarem z kořene této rostliny se také Indové zbavovali parazitů z kůže a střev.

Dodnes se kurkuma využívá pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky, snižuje citlivost na bolest. Léčí otoky, pohmožděniny, výrony, nehojící se vředy, napomáhá při léčbě akné a jiných onemocnění kůže. Zmírňuje záněty kloubů, zklidňuje bolesti při revmatické artritidě. V těchto případech se přikládá ve formě obkladů.

To ale není vše. Kurkuma podporuje funkci vnitřních orgánů, povzbuzuje trávení a pročišťuje krev, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a ochraňuje tak před vznikem infarktu a mozkové mrtvice. Kladně působí i na psychiku člověka.

Kurkuma je velmi důležitou léčivou rostlinou dnešní moderní doby. Díky svému obsahu kurkuminu pomáhá chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů, působí jako přírodní antioxidant. Kurmin je dokonce klíčovým prvkem některých antioxidačních preparátů, které se užívají k pročištění a uzdravování organismu.

Kurkuma v boji proti rakovině

O kurkumu a její účinky se v posledních letech začali zajímat a také je zkoumat i vědečtí experti. Nejnovější studie ukázala překvapivá zjištění, že kurkuma napomáhá léčbě a je i prevencí některých druhů rakoviny. Například rakoviny tlustého střeva a prostaty a dětské leukémie. Velký význam může mít i v léčbě lidí s Alzheimerovou chorobou.
To vše dokazuje výzkum provedený v Indii, kde jsou kurkuma a kari používané téměř ve všech recepturách. Uvedené choroby jsou v této oblasti zaznamenány v několikanásobně menším počtu, nebo dokonce jen výjimečně, než například v USA. Kurkuma je v tomto směru velkou nadějí v medicíně.

Kurkuma a kari

V tradičním indickém léčitelství se používala kurkuma v kombinaci i s jiným kořením. Bylo zjištěno, že je pak dosahováno ještě lepších účinků této byliny a dochází i k urychlení jejího léčivého působení. Například při jaterních potížích se míchala kurkuma se zázvorem.

Experimentováním a kombinováním tak vznikla skupina koření, která byla uvedena již v úvodu prvního článku o kurkumě. Jedná se o skupiny koření, nazývané kari. Kromě kurkumy obsahují také koriandr, černý pepř, kmín, kayenský pepř a další. Složením a poměrem koření se od sebe jednotlivá kari liší. Vždy ale obsahují kurkumu.To znamená, že nejen kurkuma samotná, ale i všechna kari koření působí blahodárně na náš organismus. Léčí ho, očišťují a chrání před rakovinou. Neměla by tedy chybět v naší domácí sbírce koření.

Pokud vás léčivé schopnosti kurkumy zaujaly, nechte se nalákat na další pokračování o jejím využití v kuchyni .

Recept na lék proti kašli

Jednu lžíci medu smícháme se lžičkou kurkumy a podáváme několikrát denně. Pomáhá nejen při kašli, ale ulehčí při zahlenění, které provází i jiné
záněty dýchacího ústrojí.

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Dana

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena