Vaření.czMagazínKukuřice setá

Kukuřice setá

Kukuřice setá

Malá žlutá zrníčka v sobě skrývají více, než se na první pohled zdá. Celá řada biologicky aktivních látek dohromady tvoří výživný koktejl pro naše zdraví, krásu i dobrou náladu.

28925×

Historie a původ kukuřice

Kukuřice pochází z horských oblastí Jižní Ameriky. Do Evropy se dostala koncem 15. století a odsud se rychle rozšířila do ostatních koutů světa. Kukuřici seté se lidově říká selské žito.

Kukuřice - antistresová zelenina

Co obsahuje kukuřice

Tento často opomíjený druh zeleniny obsahuje celou řadu cenných látek. Z minerálů je to draslík, fosfor, vápník, hořčík, mangan, železo a zinek, z vitamínů zde vévodí skupina B (B1, B3, B5, B9). Sacharidy, vláknina, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny tvoří dohromady výživný antistresový koktejl.

Léčivé účinky

Kukuřice má velmi pozitivní vliv na krvetvorbu, plodnost, potenci a správnou činnost nervů a mozku. Bojuje za zdraví močového měchýře a trávicího ústrojí. Doporučit ji lze nejen ženám - stará se o zdravou kůži, vlasy a nehty; ale i mužům - ti zase ocení pozitivní vliv na kvalitu svalové hmoty. Protože neobsahuje lepek, lze kukuřici použít i pro bezlepkovou dietu.

Využití kukuřice

Podle kvality zrna se kukuřice dělí na 5 druhů. Ke konzumaci používáme kukuřici sladkou. Kukuřice cukrová, škrobnatá a kukuřice koňský zub se využívá k hospodářským účelům. Kukuřičný škrob je využíván v papírnictví, stavebnictví, farmaceutice a chemickém průmyslu. Kukuřičný olej je zase častou přísadou léčiv a kosmetických přípravků. Z kukuřičného šustí jste mohli vidět tradiční lidové figurky.

Kukuřice v kuchyni

Mladé klasy kukuřice můžete jíst syrové, vařená starší kukuřice se přidává do zeleninových a bramborových jídel, do rizota, těstovin, salátů nebo polévek. Žlutá zrníčka ale můžete také grilovat, péct nebo sterilizovat v octě (stejně jako okurky). Jsou vynikající přílohou k masitým pokrmům. Kralují také asijské a mexické kuchyni.

Popcorn jako zdravý pamlsek

Popcorn je narozdíl od brambůrků či oříšků mnohem zdravějším pamlskem, který si můžete dopřát kdykoliv je libo. Tento kukuřičný výrobek má vysoký podíl vlákniny, vitamínů skupiny B, železa a draslíku.

Z kukuřičných vlasů léčivý čaj

Kukuřičné vlasy jsou dlouhé niťovité výčnělky visící z konců palic kukuřice. Pro své výrazné léčivé účinky byly už v dávných dobách využívány k přípravě léčivých nápojů. Mají močopudné účinky, čistí krev, tiší bolesti, pomáhají při revmatismu a otocích. Pokud je odřežete ještě před opýlením a rychle ve stínu usušíte, můžete si z jedné lžíce připravit šálek zdravého čaje. Užívejte každé dvě až tři hodiny jednu polévkovou lžíci.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena