Vaření.czMagazínKlasifikace vína 2.díl

Klasifikace vína 2.díl

Klasifikace vína 2.díl

Klasifikace vín dané země, která garantuje původ hroznů z určité zákonně dané oblasti, garantuje kvalitu vína.

9992×

Apelační systém, který je zaveden v Itálii nebo ve Francii již známe. Jinak se hodnotí vína v další zemi, která nám není cizí a kde tráví spousta našich turistů svůj volný čas nejen na prosluněných plážích. Jde o dalšího z producentů dobrého a velice žádaného vína.

Španělsko

Země temperamentu, vášní a býčích zápasů. Ani v této zemi však nesmíme zapomenout na vína, která se zde produkují, a která jsou ve velké oblibě spotřebitelů. Je samozřejmostí vedle ochutnávky tamních pokrmů, otevřít si dobré víno, nechat jej "vydýchnout" a pak pomalu vychutnat jeho vůni a aroma.

Vinařské oblasti

Pokud jde o regiony, kde se pěstuje španělské víno, pak vlastně celé Španělsko je jedna velká vinice. Kromě nejhornatější severní a západní části jsou vinice rozprostřeny od severu k jihu sice v malých oblastech, zato v početných a produktivních. Jmenujme alespoň oblasti - Catalonia, Valencia nebo La Macha, ale také Ribera del Duero, Rioja a Navarra.

Hodnocení vín

Ve Španělsku se vína rozdělují do kategorií podle podmínek a doby zrání:

 • Joven
 • - tato vína jsou prodávaná v následujícím roce po sklizni. Někdy částečně zrají v sudech, jsou lehká, ovocná a jsou určená pro okamžitou spotřebu.
 • Crianza
 • - tato vína zrají minimálně 6 měsíců v dubových sudech, dalších 18 měsíců v lahvích a na trh se dostávají po dvou letech od sklizně.
 • Reserva
 • - vína této kategorie zrají minimálně tři roky, ale nejméně 12 měsíců musí zrát v dubových sudech a pak alespoň rok v lahvích. Reserva se vyrábí pouze v dobrých letech a pouze z nejlepších vín.
 • Grand Reserva
 • - vína Grand Reserva zrají nejméně 5 let ve sklepích samotného výrobce, z toho 24 měsíců v dubových sudech a další tři roky v lahvích. V praxi se však tato doba prodlužuje. Pro výrobu těchto vín se používají pouze vína z nejlepších ročníků, nejkvalitnějších hroznů a deklarovaných vinic.

Na závěr

Pokud si chceme vybrat kvalitní a dobré víno, měli bychom znát alespoň zčásti výše uvedené údaje. O víně se vše dočteme také v encyklopedii nebo v katalogu vín, zaručené informace nám podají jistě i samotní vinaři. Jestliže však chceme okamžitě a co nejrychleji zakoupit dobré víno k večernímu posezení s přáteli, neměli bychom opomenout alespoň na informace uvedené na vinětách, kterými jsou vína doplněna. Z nich se dočteme kromě jiného i to, k jakým pokrmům je vybrané víno vhodné podávat a jaká je pro dané víno vhodná teplota jeho servírování. Po pečlivém výběru pak nebrání již nic průběhu klidného a přátelského večera.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena