Vaření.czMagazínKapary - víte, co jíte?

Kapary - víte, co jíte?

Kapary - víte, co jíte?

Zelené, podivně vypadající kousky, které se velmi často objevují jako náplň ve vypeckovaných olivách. Řada lidí kapary konzumuje, ale přitom neví, co vlastně vkládá do úst.

111182×

Kapary - co byste měli vědět

Malé keře kapar původně pocházejí ze střední a západní Asie, nyní se však pěstují v mnoha oblastech s odpovídajícím podnebím. Nejčastěji se setkáváme s druhem kapary bezbranné, ta je bez trnů. Oproti tomu, jak už název vypovídá, kapara trnitá ostny má a je druhým nejčastěji pěstovaným druhem.

Z rostliny kapara konzumujeme nerozvinutá poupata tmavě zelené barvy a celé nezralé plody (bobule). Jakost kapar závisí na místě původu, jejich velikosti a postupu při nakládání. Ty nejlepší kapary jsou z Itálie (sicilské kapary), Španělska, Francie, Řecka a Kalifornie. Třídí se podle velikosti - od nejmenších nonpareilles mající maximálně 7mm, po surfines, cappucines, capotes, fines, až po největší kapary, kterým se říká grossos (více než 13mm). Ovšem čím menší kapary jsou, tím jsou větší delikatesou. Za ty nejlepší se považují francouzské kapary nonpareilles.

Kapary, jejich nákup a skladování

S poupaty kapar se často setkáváme v naloženém stavu, bývají zalité ochuceným octem nebo olejem. Často se nasolují, tak si kapary zachovají vzhled i chuť. I nedozrálé bobule kapar malých velikostí se obvykle konzervují v octě a chutnají podobně jakou poupata, jen méně intenzivně. Solené kapary je potřeba před použitím propláchnout. 

Využití plodů a poupat kapar v kuchyni

Kapary využijeme v mezinárodní i české kuchyni. Hodí se na pizzu, do salátu, do omáček, těstovin nebo jen k vylepšení obložených chlebíčků. Hodí se k tučnějšímu masu, ale dobře se kombinují i s rybami a mořskými plody. Kapary doplní pomazánky a studené chuťovky, také teplé zeleninové pokrmy. S kapary šikovně zvýrazníme veškeré rajčatové pokrmy.

Při tepelné úpravě kapary do pokrmu vhazujeme spíš ke konci vaření, protože po delší přípravě začínají kapary hořknout. Kapary stačí v pokrmu jen prohřát, jak radí ti nejlepší kuchaři.

Kapary v kombinaci s bylinkami

Kapary dobře chutnají s bazalkou, česnekem, oreganem, petrželkou a estragonem. Za vyzkoušení stojí i kombinace s ančovičkami. 

Nakupujeme kapary

Nakupujeme samotné kapary v nálevech, často se však s kapary setkáme v podobě "náplně". Zelené i černé olivy bez pecky - místo toho naplněné kaparou, srolované ančovičky ve středu s kaparou, to je nejčastější podoby s jakými se můžeme setkat v každém supermarketu. Obojí se hodí k doplnění oček rohlíku, sýrových pomazánek a celých jednohubek.

Vyzkoušejte některé z receptů s kapary

Chuťovky s uzeným lososem
(doba přípravy 35 min )
Chuťovky s uzeným lososem

Vajíčkový salát s kapary
(doba přípravy 15 min )
Vajíčkový salát s kapary

Těstovinový salát s uzeným lososem a kapary
(doba přípravy 35 min )
Těstovinový salát s uzeným lososem a kapary

Pikantní vepřové plátky se smetanovou omáčkou
(doba přípravy 1 h 15 min )
Pikantní vepřové plátky se smetanovou omáčkou

Zapečené špagety s rajčatovou omáčkou
(doba přípravy 35 min )
Zapečené špagety s rajčatovou omáčkou

Šťouchané brambory se zeleninou
(doba přípravy 35 min )
Šťouchané brambory se zeleninou

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena