Vaření.czMagazínJak na to: Grilování mletého masa a zvěřiny

Jak na to: Grilování mletého masa a zvěřiny

Jak na to: Grilování mletého masa a zvěřiny

Míchané maso nebo mleté směsi jsou velmi oblíbené pro grilování. U nás možná méně využívané, ale v zahraničí se s nimi setkáváte hodně často. Vyzkoušejte tedy i vy, pokud jste tak ještě neučinili.

17382×

Grilujeme míchané maso

Pro grilování je typické kombinování jednotlivých druhů masa mezi sebou i s uzeninami. Na jednu porci si připravíme kousky masa od každého druhu, a to tak, aby celá porce měla asi 150 - 200g. Příprava ke grilování je stejná jako bychom použili maso jednoho druhu.

Grilujeme mleté maso

Méně obvyklé pro grilování je využití mletého masa. Přesto patří k oblíbeným jídlům například v bulharské kuchyni. Maso meleme vždy těsně před použitím, protože se snadno kazí. Vzhledem k tomu, že v obchodech zakoupíme většinou jen směs hovězího s vepřovým, je nutné mít doma dobrý mlýnek na maso. Pokrmy z mletých mas mají oproti jiným dvě podstatné výhody:
  1. grilují se ihned po namíchání směsi
  2. dají se využít méně hodnotné druhy masa, které jsou i podstatně levnější, a ořezy, které nám zůstanou při zpracování dražších druhů.

Grilujeme ryby

Ryby jsou oblíbenu surovinou pro grilování i rožnění. Používají se jak vcelku, tak porcované. Před kuchyňskou úpravou je vykucháme, podle vlastní zvyklosti stáhneme nebo oškrábeme, omyjeme, osušíme. Pstruhy a líny neškrábeme, jen dobře omyjeme. Pokud grilujeme ryby v kůži, na několika místech ji nařízneme, aby nepopraskala. Pokud budeme rybu plnit, používáme rybu v kůži i s hlavou a ocasní ploutví (aby se ryba nerozpadla a nádivka nevytekla). Celou rybu otáčíme na roštu nejvíce dvakrát, porce jen jednou. Nejčastěji používáme ryby sladkovodní - kapra, cejna, pstruhy, úhoře. Z mořských ryb, kterých je na našem trhu velký výběr, jsou nejčastěji grilovány makrely, hejci, mořské štiky, rybí filé. Mražené ryby necháme rozmrazit, omyjeme a osušíme je. Pokud rozmrazujeme rybu v kůži, ponoříme ji do studené vody. Porcované a stažené ryby necháme rozmrazit při pokojové teplotě. V žádném případě je znovu nezmrazujeme! Grilované ryby ihned podáváme a doplňujeme různými omáčkami a majonézami. Ke každé úpravě podáváme citrónovou šťávu. Rošt po grilování ryb před umytím potřeme citrónem.

Grilujeme zvěřinu

Nejvhodnější ke grilování je maso z kýty, hřbetu a svíčková. Pro tyto druhy masa lze použít recepty shodné pro jiná masa. Zvěřinu používáme jen dobře odleženou. Necháváme ji alespoň tři dny v chladničce, potom teprve ji použijeme. Maso odblaníme, odřežeme tuk, šlachy, dobře ho omyjeme a osušíme. Necháme v chladu odležet. Maso můžeme zabalit do křenových listů nebo do směsi z drceného jalovce, tymiánu a pepře. Pokud budeme maso ukládat do mrazničky, ukládáme je také až odležené. Maso ke grilování používáme rozmrazené. Krájíme plátky o hmotnosti 100 - 200 g, na špízy a jehly kostky asi 2 cm velké. Pokud balíme do alobalu, tak do přiměřené velikosti, aby nedocházelo k vytékání šťávy.

Grilujeme uzeniny

Uzeniny jsou pro grilování oblíbené a hodně používané. Nejjednodušší úpravou je párek opékaný nad ohněm. S ohledem na cenu jsou uzeniny vhodné také jako zkušení surovina pro ověření vlastních chuťových experimentů a pro získání zkušeností při práci s grilem (jak rozdělat dřevěné uhlí, kdy je rošt dostatečně rozpálen, jak pokrm na grilu otáčet). Nejčastěji se ke grilování používají párky, špekáčky, vuřty, klobásy, točené salámy. Uzeniny se hodně kombinují také s různými masy nebo sýry a se zeleninou. Doplňujeme je hořčicemi, saláty, pikantními omáčkami. Před grilováním uzeniny zpravidla nemarinujeme a nemusíme je nechávat odležet. Také je nesolíme. Jsou rychlým a důstojným pohoštěním pro neohlášenou návštěvu. Podáváme k nim pivo - nejlépe se hodí k uzeninám. 

Bulharská kebapčeta na gril
(doba přípravy 1 hod )

Krůtí grilované koule
(doba přípravy 45 min )

Hovězí hamburger s domácí houskou
(doba přípravy 2 hod )


Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena