Druhy medu

Druhy medu

Velmi dlouho je med cenným sladidlem a na jednu jedinou lžičku je potřeba nektar ze dvou a půl milionu květů. Už v pohádkách jsou medu přisuzovány léčivé a výživné účinky. Bylo o něm také psáno, že je velikým afrodiziakem a elixírem mládí. Skutečnost je taková, že nám dodává energii v podobě sacharidů.

13730×
Včely med vyrábí z rostlinného nektaru, který se skládá z fruktózy a glukózy. Čím více je med čirý, tím více obsahuje fruktózy. Med našemu tělu moc živin neposkytuje, ale zaručeně je mnohem zdravější než rafinovaný bílý cukr. Ten obsahuje jen prázdné kalorie a není nám k ničemu, kromě tloustnutí. Dodnes si med uchoval pověst léku na dýchací potíže, konkrétně na odstraňování hlenů. Když vás bolí v krku smíchejte si trochu medu a citronové šťávy v hrnku horké vody, bude vám lépe. V krku se vám uleví díky medové přísadě, protože podporuje tvorbu slin. Vyjmenuji vám alespoň některé známé druhy medu a něco málo vám o nich povím.

Med slunečnicový

Je prodáván v lékárnách, kvůli svým blahodárným účinkům na mužskou prostatu. Má výraznou vůni i chuť po slunečnicovém květu.

Med lipový

Tento med je podle odborníků a pánů včelařů nejlepší ze všech. Díky své velice výrazné vůni a chuti je také nejoblíbenější.

Med řepkový

Tento je zase podle vědců nejzdravější. Obsahuje brassiny, což jsou látky , které mají protirakovinný účinek.

Med květový

Má velice jemnou chuť a vůni, jsou u něj prokázány mnohostranné léčivé účinky. Je to první jarní med z ovocných stromů a pampelišek.

Med pohankový

Pohankový med je nejvzácnější ze všech a není moc k dostání. Je velmi vyhledávaný i samotnými včelaři. Voní a chutná o ořeších a velmi příznivě působí na oběhový systém.

Med lesní

Lesní med je mezi lidmi nejvyhledávanější. Včely sbírají medovici a nektar z lesních stromů, porostů a bylin. Tak vzniká ten nejtmavší med.

Med akátový

Velmi vhodný med na vaření, který je oblíbený mezi dětmi. Med z květů akátů má velice jemnou vůni a chuť. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena