Vaření.czMagazínBylinky našich babiček aneb jak přírodní cestou utužit své zdraví

Bylinky našich babiček aneb jak přírodní cestou utužit své zdraví

Bylinky našich babiček aneb jak přírodní cestou utužit své zdraví

Už od dávných časů sbíraly naše babičky a také prababičky bylinky. Dnes jen málo lidí se sbíráním bylinek výrazněji zabývá. A je to velká škoda!

19356×

Člověk je sám tvůrcem svého zdraví. Buď si ho udržuje, anebo ho často ničí. Když ale onemocní, může se obrátit buď na lékaře, anebo v první fázi použije bylinky. Na každém z nás záleží, jak se začneme léčit. Jestli půjdeme na operaci, nebo začneme brát léky. Člověk si zodpovídá za své rozhodnutí.

Já osobně si myslím, že by jsme vždy měli sáhnout po bylinkách a přírodních medikamentech. Používání bylinek předcházíme nemocem. I když se ale nemoc projeví můžou bylinky v některých případech pomoci a vhodně doplnit ostatní léčebné projevy.

Vyzkoušejte třeba tento výborný bylinkový čaj

Protizánětlivý bylinkový čaj
(doba přípravy 10 min )

Samozřejmostí ale je, že nestačí pít bylinkový čaj. Zároveň se nezdravě stravujeme, žijeme hektickým životem, jsme neustále ve stresu a další a další nepříznivé vlivy, které na nás působí.

Praktické rady k bylinkám

Především používáme čerstvé rostliny, až pak sušené nebo jinak upravené. Není dobré skladovat byliny dlouho. Čím déle je skladujeme, tím více ztrácejí léčivé účinky. Nespotřebované zásoby vyměňujeme po roce. Při nakupování bylinek se díváme na datum spotřeby. Bylinky je dobré kupovat z poslední úrody.

V oblibě jsou míchané čaje, které si můžeme i my doma namíchat, anebo použít k tomu rady z knih, které jsou k dostání v knihkupectví.

Bylinkové čaje se rychle kazí, proto je dobré udělat takovou dávku, kterou vypijeme a je na jeden den. Můžeme připravený čaj skladovat v ledničce a vždy si jen část ohřát. Některé čaje se musí pít v malých dávkách, třeba čaj na průdušky. Tyhle čaje pak udržujeme v termosce teplé.

Veškeré bylinky nejlíp účinkují, když jsou ve slabé koncentraci. Při silných koncentracích uvařených čajů můžou vyvolat nežádoucí účinek.

Před použitím čajové směsi, je dobré bylinky dobře promíchat, protože některé bylinky nejsou stejně těžké.

Také si musíme uvědomit, že na každý organismus bylinky neúčinkují stejně. Měli bychom si  pamatovat, že co někomu může pomoci, druhému člověku nemusí právě tyto bylinky.

Kombinace bylinek a léku jsou zrádné, snažíme se je spíše nekombinovat. Je dobrá konzultace lékaře s pacientem.

Zajímavé recepty z bylinek

Domácí meduňkový sirup
(doba přípravy )

Třezalkový čaj proti depresím
(doba přípravy 10 min )

Kopřivový sirup
(doba přípravy 1 hod )

Česnekový sirup - elixír života
(doba přípravy 15 min )

Rýmovníkový sirup
(doba přípravy )

Zpracovávání a skladování bylinek

Pokud jsme se už rozhodli sbírat, zpracovávat a skladovat bylinky pamatujme na to, že nejlépe je sbírat bylinky na neznečištěném místě. Ihned po sběru bylinky pokrájíme, volně rozložíme v tenké vrstvě a za pravidelného obracení je usušíme na teplém místě.

Ukládáme je bud v kartónových obalech, plátěných či skleněných. Hlavně musí byt dobře uzavíratelné. Bylinky skladujeme na suchém a zároveň chladném místě ve tmě.

Nezapomene nakonec obaly označit jménem bylinky a rokem sběru.

Příště Vás seznámím, jak která bylinka účinkuje na organismus.

Hořká bylina - puškvorec obecný

Třeba takový puškvorec obecný již staří čínští bylinkáři nazvali jako prodlužovatele života. Patří mezi hořké byliny a hlavní použití má na trávící trakt a žaludek. Podporuje chuť k jídlu, odstraňuje střevní koliku a jiné potíže. Patří mezi nejlepší žaludeční léky.

Kuřákům, kteří se chtějí svého zlozvyku zbavit se doporučuje žvýkaní puškvorcového oddenku. Zahání to chuť na cigaretu.

Vyzkoušejte a napište své postřehy.

Sezóna medvědího česneku odstartovala - naučte se z něj připravit skvělé pesto, polévku i přílohu

Nezaměnitelná vůně medvědího česneku je skutečným znamením, že jaro je tu brzy v plné síle. Medvědí česnek je doslova zelený poklad a vyplatí se ho zařadit do řady pokrmů. Jak na to?

Sezóna

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena