Slovník pojmů

Zabaione

Zabaione

Italský cukrářský krém ze žloutků, cukru a dezertního vína.

Číst více
zahtar

zahtar

Velmi oblíbená kořenící směs v Turecku. Jde o směs sezamových semínek, rozdrcených tmavě červenofialových bobulí ozdobného keře "sumac" a sušeného tymiánu. Používá se ke kořenění masa a zeleniny nebo ve směsi s olejem na potírání arabského chleba.

Číst více
zapékání

zapékání

Jedná se o způsob tepelné úpravy pokrmu. Potravinu nebo směs potravin a ingrediencí umístíme do tukem vymazané ohnivzdorné mísy. Pak je vložíme do předehřáté trouby a při teplotě 175°až 190°C opečeme dohněda.

Číst více
zaprášení

zaprášení

Rychlý způsob zahuštění pokrmů. Pokrm poprášíme tenkou vrstvou hladké mouky, zamícháme a zahuštění dokončíme na ohni.

Číst více
zavářka

zavářka

Zavářka slouží k zahuštění polévky nebo ke zvýšení její sytosti a výživnosti. Zavářky se vaří přímo v polévce. Pokud ale připravujeme vývar, můžeme je uvařit samostatně ve vodě a pak ji do vývaru vložit. Do zavářek patří všechny druhu noků a nočků. Od obilných, zeleninových, sýrových přes masové, oblíbené játrovné až vaječným. Patří sem také kapání, drobení a strouhání.

Číst více
zázvorové víno

zázvorové víno

Víno, které si můžeme připravit i sami. Stejně jako zázvorový olej se používá i víno především v čínské kuchyni. Výroba vína je jednoduchá. Stačí zázvor očistit, nastrouhat a nechat vylouhovat v bílém vínu. Na 100 ml vína potřebujeme asi 5 - 10 g strouhaného zázvoru

Číst více
zázvorový olej

zázvorový olej

Olej, který si můžeme připravit sami. Používá se především v čínské kuchyni.

Číst více
zchlazení

zchlazení

Jedná se o zchlazení pod studenou tekoucí vodou nebo o ponoření do ledové vody a to za účelem přerušení vaření potraviny.

Číst více
želatina

želatina

Želatina je látka, která se získává při nízkých teplotách z kostí, kůží, holin a dalších živočišných surovin. V podstatě obsahuje čistý glutin. Želatina ve studené vodě bobtná a v teplé vodě se rozpouští. Želatina určená pro potraviny se vyrábí ze zvlášť nezávadných surovin. Želatinu vždy připravujeme podle návodu na obalu a dáváme pozor, aby želatina nevařila! Používá se ve sladké i běžné kuchyni. Ve sladké se jedná především o cukroviny (bonbony). Je vhodná k přípravě studených pokrmů, aspiků a huspenin.

Číst více
želé

želé

Většinou bonbony konzistence tuhého rosolu, vyrobené z cukru přídavkem bonbonářského sirupu a rosolujících látek, jako ovocné měli nebo šťávy ("ovocné želé"), pektinu, agaru, agaroidu, danagaru a dalších látek. Želé bez ovocných součástí se smí označovat pouze jako "želé s ovocnou příchutí". Želé neobsahuje želatinu.Želé není totéž co želatina!

Číst více
zelenina

zelenina

Zeleninou nazýváme jedlé části rostlin, keřů nebo stromů. Jedná se především o kořeny, listy, natě, bulvy, květenství nebo plody jednoletých nebo víceletých rostlin. Čerstvá zelenina je taková, která se uvádí do oběhu bezprostředně po sklizni nebo v určené době pro její skladování. Vždy ale v syrovém stavu.

Číst více
želírující látky

želírující látky

Jsou látky, které udělující potravině texturu a to tak, že na ní vytvářejí gel.

Číst více
žervé

žervé

Žervé patří do skupiny tvarohových sýrů, které konzumujeme mladé a které neprocházejí žádným zušlechťováním. Výroba je ukončena jen prokysáním sýřeniny. Chuť je jemná a konzumovat je můžeme v jakoukoliv denní dobu, nasladko i naslano.

Číst více
žinčica

žinčica

žinčica je meziprodukt při výrobě brynzy, tradiční slovenský nápoj z ovčího mléka podobný kefíru. Údajně nejlepší druh žinčice je urda, která je hustší než klasická slaná nebo kyselá žinčica. Přinejmenším v létě je příjemným osvěžujícím nápojem. K autentickému zážitku návštěvy salaše patří pití žinčice z typických pastýřských črpáků. Žinčica je velmi bohatá co do počtu druhů mikroorganismů, kterých obsahuje dodnes známých až 1 700. V jednom gramu produktu jich lze nalézt až 1 miliardu

Číst více
zmrazení

zmrazení

Technologický proces konzervace výrobků. Potraviny, výrobky nebo suroviny se rychle zmrazí na minimální teplotu -18 °C.

Číst více
zmrzlina

zmrzlina

Zmrzlina je výrobek ze zmrazené zmrzlinové směsi. Ta se vyrábí studenou nebo teplou cestou/metodou.

Číst více
žvýkačka

žvýkačka

Oblíbená cukrovinka. Nezbytná pro věčnou touhu člověka něco žvýkat. V dnešní době má žvýkačka spoustu funkcí.

Číst více
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena