Ženšen

Ženšen

V asijských zemích je ženšen velmi ceněný pro své významné léčivé vlastnosti. Pokud o něm vůbec nic nevíte, měli byste se s ním rozhodně seznámit i vy.

18362×

Historie a vzhled

Ženšen je trvalka, která se v léčitelství používá již více jak 5 tisíc let. Můžeme ji nalézt především na severní polokouli a to ve východní Asii (Korea, Čína, Sibiř) a v Severní Americe. Sibiřský ženšen však není považován za pravý léčivý ženšen. Jeho kořen je dřevnatý a neobsahuje aktivní léčivé látky. Stále zelená rostlina má velké zelené listy, tenký tvrdý stonek a semena mají křiklavě červenou barvu. Kořen rostliny, který je nejcennější, má často tvar lidského těla.

Typy

Existují tři hlavní druhy ženšenu. Severoamerický, orientální a sibiřský. Jak jsme si již řekli, sibiřský nemá žádné reálné využití. Naopak severoamerický se využívá obdobně jako ten nejkvalitnější - orientální. Nejvíce na trhu ceněný je bílý, divoký, orientální ženšen. Cena za jednu unci (přibližně 31,10 gramů) se může vyšplhat až na 20 tisíc amerických dolarů. Přesné dělení včetně latinských názvů (zdroj Wikipedia):
  • Panax ginseng - Čínský / Korejský ženšen
  • Panax japonicus - Japonský ženšen
  • Panax pseudoginseng - Sibiřský ženšen
  • Panax quinquefolium - Americký ženšen
  • Panax vietnamensis - Vietnamský ženšen

Použití

Moderní věda měla před sebou nemalý úkol, když se měla pokusit objasnit zázračné blahodárné účinky ženšenu na lidský organismus. Navíc jedna z nejcenějších vlastností ženšenu je použitelnost coby adaptogen (prostředek zvyšující odolnost proti stresu) a taková vlastnost se vědecky velmi těžce prokazuje. Kořen ženšenu se používá do zubních past, jemných nápojů, čajů, cukrovinek, žvýkaček, ale dokonce i do cigaret. Ženšen působí jako stimulant endokrinních žláz, zlepšuje vstřebávání vitamínů a minerálů. Také zvyšuje vyměšování adrenalinu a tím také udržuje naše myšlení bystřejší a stále v pozoru. V Číně má ženšen druhé jméno - kořen života a věří se, že působí blahodárně i na mužskou potenci. Ruští vědci prokázali, že podávání ženšenu sportovcům mělo za následek zvýšení jejich výkonů. Na základě zkušeností se tvrdí, že nejkvalitnější jsou ty nejstarší kořeny. Užívání extraktu z kořene ženšenu by mělo probíhat s dostatečným množstvím vody na zapití, jinak nebude ženšen správně organismem vstřebán a blahodárné účinky se tak nemusí vůbec dostavit.

Pěstování

Americký ženšen se začal hromadně pěstovat až začátkem 19.století a první pokusy o pěstování navíc končily neúspěchem, díky různým chorobám, které úrodu postihly. Teprve v roce 1904 se podařilo transplantovat 100 divokých rostlin na vypěstované rostliny, které tak získaly vyšší odolnost. V roce 1970 pak výnos z vypěstovaných ženšenů na ploše 5 akrů činil 70 milionů dolarů. Pěstování orientálního ženšenu takové problémy neprovázely. V dnešní době můžeme na internetu nalézt desítky návodů, jak pěstovat vlastní ženšen a zdá se, že by se z toho mohl časem stát i módní trend. Trochu problém je v tom, že k úspěšnému pěstování potřebujete zdravý listnatý lest, chráněný proti škůdcům a dalším nechtěným návštěvníkům, což může být v našich krajích trochu problém. Pokud máte zkušenosti s pěstováním ženšenu, nebo se chcete podělit o úspěchy s léčbou pomocí ženšenu, neváhejte použít diskusi pod článkem. Foto: Photos.com
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena