Cognac je destilát z vinných hroznů. Je na prvním místě mezi ušlechtilými lihovinami. Cognac má název podle stejnojmenného francouzského města, ve kterém byl původně vyráběn. Používá se také výra Armagnac.
Výroba cognacu vyžaduje značných zkušeností a praxe. Odchylky ve výrobních metodách, druzích použitého vína, místě a způsobu uležení způsobují značné rozdíly aroma, chuti, i celkové charakteristiky získaného destilátu; tím lze vysvětlit, že původní cognac francouzský, zvláště předních značek (Martell, Henessy, Courvoisier) zaujímá stále vedoucí místo a udržuje dodnes pověst nedostižnosti.
Obsah alkoholu v Cognacu je nejméně 38%.
Jednotlivé podíly (frakce), získané při destilaci, se zachycují zvlášť a upotřebí se podle jejich vlastností a kvality. Ležením v sudech získává Cognac nejen svou zlatohnědou barvu, ale i aroma a chuť. Proto se kvalitní druhy cognacu podrobují co nejdelšímu několikaletému uležení.
Kvalitní druhy starého cognacu vykazují někdy i menší stupňovitost než 38%, což však není na závadu, jestliže toto snížení vzniklo následkem dlouhodobého ležení a odpaření části alkoholu. Toto odpaření činí asi 0,5% za jeden rok, nemá však nepříznivý vliv na jakost cognacu, která se posuzuje v prvé řadě podle jemnosti buketu a ucelené, typické chuti.