Vaření.czMagazínZdravé obědy – jezte chutně a zdravěji, začněte hned!

Zdravé obědy – jezte chutně a zdravěji, začněte hned!

Zdravé obědy – jezte chutně a zdravěji, začněte hned!

Jídlo je třeba přestat vnímat jen jako palivo, je nutné si uvědomit, že složení stravy, kterou dlouhodobě přijímáme, má pro naše zdraví zcela zásadní význam. Jídlo obsahuje vitamíny, minerální a biologicky aktivní látky, které v našem těle plní celou řadu úkolů a jsou součástí důležitých procesů. Jak začít jíst opravdu plnohodnotně a zdravě?

2238×

Zdravá strava dokáže sama o sobě udržet a kontrolovat energetický příjem, aniž bychom sami museli počítat každou kalorii. Má zároveň naprosto nezanedbatelný vliv na naši psychiku, náš vzhled a tím i sebevědomí. Nezdravé stravování je spolu s nedostatkem pohybu naším největším zdravotním rizikem.

Jak si sestavit zdravější jídelníček, a kterým potravinám se vyhnout?

Zdravý jídelníček nemusí být nijak složitý. Co bychom z něj měli úplně vyřadit, jsou především průmyslově zpracované potraviny, jako jsou polotovary, slazené cereálie, sladkosti, slazené nápoje, sladké a bílé pečivo, tučné mléčné výrobky, uzeniny, smažená jídla, jídla typu fast food a podobně. To vše bychom měli nahradit potravinami minimálně průmyslově zpracovanými, tedy ovocem, zeleninou, luštěninami, celozrnnými obilovinami, rybami, libovým masem, vejci, ořechy, brambory, batáty apod.

Zdravý oběd – jednoduše, rychle a chutně

Zdravé snídaně jistě s trochou fantazie zvládnete, ale možná vás nenapadá, jak vlastně zajistit sobě i rodině zdravější obědy, aby všem chutnaly, zasytily, a přitom nebyly náročné na čas. Zkusme se podívat na pár zdravých obědových tipů:

Pečená treska se salátem

Ryb je v našem jídelníčku trestuhodný nedostatek, proto si dopřejte podobnou delikatesu alespoň jednou za týden. Ryby jsou nenáročné na přípravu, a pokud se nebudete bát koření k dochucení, zjistíte, že jde vskutku o velmi dobré jídlo. K rybám navíc nemusíte řešit žádnou složitou přílohu, úplně si vystačíte se salátem.

Kuřecí nudličky s cuketou, rajčaty a rýží

Kuře je velmi vděčná a chutná dietní záležitost, se kterou nešlápnete vedle. Tenké kuřecí nudličky orestujte na olivovém oleji s cuketou, rajčaty či jinou zeleninou, jako příloha pak bude skvělá dušená rýže, ale i celozrnné těstoviny. Výborný a zdravý oběd za pár minut, který zvládne i začátečník.

Špenátová tortilla s uzeným lososem

Tortilly jsou pro rychlý, zdravý a chutný oběd skutečně skvělou volbou. Náplně můžete obměňovat téměř donekonečna. Pokud máte navíc rádi špenát, pak tuhle variantu rozhodně vyzkoušejte.

Koprovka – dietní verze

Téhle pochoutky se rozhodně nemusíte vdát, ani když se rozhodnete jíst zdravěji. Ingredience jako acidofilní mléko, cottage sýr či celozrnná špaldová mouka udělají i z této tradiční české delikatesy zdravější jídlo, které vás ani svou chutí určitě nezklame.

Zdravé obědy s sebou

Obědové krabičky do práce, do školy nebo na cesty by měly v podstatě obsahovat totéž, co váš zdravý obědový talíř. Tedy zkrátka hlavně zeleninu, luštěniny, drůbeží nebo rybí maso, vejce, žampiony apod. Jako dezert pak především kousky ovoce, ořechy, sušené ovoce, nízkotučné jogurty atd. Vyzkoušet můžete například cizrnový salát s pečenou dýní, čočkovou směs s vejci, rukolou a zelenými fazolkami, zeleninový salát s mozzarellou atd. Přípravu obědových krabiček nepodceňujte a určitě se neupínejte na jednu nebo dvě kombinace. I sebelepší varianta se jednou přejí, proto se nebojte hledat inspiraci a nechte si poradit.

Přečtěte si také: 

Zdravé pečení – proč se ho nebát a jak začít?

Dolehl na vás začátek nového roku se vší tíhou právě uplynulých Vánoc, které jste si, pokud jde o jídlo, užili naplno a bez odpírání? Nebo prostě jen máte rádi sladké, ale už nějakou dobu je to na vás vidět, a to je to, co vás trápí?

Zdravé

Zeleninové saláty: Sáhněte po správných surovinách a dochuťte je na jedničku

Blíží se období, kdy budeme zeleninu čerpat z vlastních zahrádek. Je to také čas salátů a lehkých pokrmů. Jak na to, aby salát chutnal i zasytil?

Zeleninové

Luštěninové saláty: Jak na zdravý oběd, který opravdu chutná

Při vyřčení slůvka salát si každý představí něco sice zdravého, ale méně chutného. Přitom je tolik možností, jak salát upravit tak, aby nebyl vyloženě zeleninový.

Luštěninové

Úvodní foto: Shutterstock.com

user-icon

autor Veronika

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena