Vaření.czMagazínZázračná levandule 2.díl

Zázračná levandule 2.díl

Zázračná levandule 2.díl

Jak použít levanduli v přírodní medicíně? Jak ji použít v kuchyni? Dozvíte se v následujících řádcích.

26777×

Levandule lékařská léčí

Levandule lékařská je vůbec nejpoužívanější odrůdou a její přízvisko ji přesně vystihuje. Již v minulém článku jsme se zmínili, že za 1. světové války byl odvar z levandule používán k dezinfekci ran. Protizánětlivé účinky můžeme ocenit i dnes - například po hmyzím bodnutí či při léčbě akné. K zevnímu použití se doporučuje používat levandulový olej ředěný v poměru 1:10 s vodou, nebo polévkovou lžíci drogy zalitou půl litrem vroucí vody.

Levandulový olej

Olej se získává z čerstvých květů levandule. Využití nachází v aromaterapii, ale i při zevním použití, kdy se až na výjimky nepoužívá čistý olej, ale směs různých ingrediencí pod souhrnným názvem - levandulový olej. Často nachází uplatnění při masážích, akupunktuře a jiných alternativních léčebných postupech. Masáž levandulovým olejem působí na organismus velice pozitivně a uvolňuje nervové a svalové napětí. Uleví i při slunečních spáleninách. Vědecká studie, při níž si 86 dobrovolníků trpících velkou ztrátou vlasů půl roku každodenně masírovalo hlavu levandulovým olejem, prokázala, že u nich nastalo obrovské zlepšení a vlasy jim začaly znovu růst na rozdíl od těch, co prováděli masáž "nasucho". Levandulová kúra prý funguje i proti lupům.

Nejdražší olej pochází z levandule lékařské. Levnější, ale méně účinný, pak z hybridní levandule, která vznikla zkřížením levandule lékařské a levandule širokolisté.

Levandulový čaj

Pro vnitřní použití se doporučuje pít ráno, v poledne a večer 1 - 2 lžičky sušených květů vyluhovaných v šálku vroucí vody. Levanduli by se ale měli vyhýbat těhotné a kojící ženy, taktéž pro děti není vhodné pití levandulového čaje. Působí v podstatě jako sedativum na nervovou soustavu. Zlepšuje kvalitu spánku a mírní menstruační bolesti a migrény. Dále je čaj vhodný při trávicích obtížích, ale též při nachlazení.

Levandulový výluh se může též inhalovat. Zabírá při bolestech hlavy a uvolňuje dýchací cesty.

Mycí kosmetika z levandule

Existují levandulové šampony, sprchové gely a pěny do koupele. Je však možné dopřát si uklidňující koupel bez jakékoliv chemie a naprosto jednoduše, když do vany vložíme sáček s levandulovými květy nebo vlijeme pár kapek aromatického oleje. Stejnou lázeň můžeme dopřát i unaveným končetinám.

Kuchyňské využití levandule

Květy i listy se používají při vaření a jsou chuťově a vůní blízkými příbuznými máty, rozmarýnu a tymiánu. Z toho je jasné, že bychom to s levandulí neměli přehánět, je velice aromatická a lehce nahořklá. Ve Francii bývá součástí směsi provensálského koření. Výborně se hodí k masu, rybám a houbám. Uplatňuje se též ve sladké kuchyni.

Slyšeli jste někdy o levandulovém medu? Je to opravdová delikatesa ze Středomoří. Obsahuje více sacharózy než běžné medy, a proto vydrží dlouho vláčný. Kilogram takového medu se v zahraničí prodává asi za 500 Kč. Mnohem dostupnější je takzvaný levandulový cukr, který si můžeme vyrobit i sami a jistě jím při podzimních plískanicích s chutí osladíme čaj.

Další použití levandule

Levandule je nepostradatelná pro voňavkářský průmysl. Silice obsažené v levanduli, mezi nimi rostlinný temper linalol či borneol, však mohou u citlivějších osob vyvolat alergie. Komu vůně nevadí, jistě ocení bylinkové sáčky a polštáře, které zajistí spokojený spánek. Sušené větvičky levandule zase vypadají úchvatně v květinových vazbách. Během letních večerů se doporučuje vyzbrojit aromalampy levandulovým olejem. Komáři se našemu obydlí vyhnou obloukem. Levandulové silice jsou nepříjemné i dalšímu hmyzu včetně obávaných klíšťat. Před odchodem do lesa určitě vyzkoušejme tento přírodní repelent.

Máte rádi levanduli, nebo vám je její vůně nepříjemná?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena