Vaření.czMagazínZázračná levandule 1.díl

Zázračná levandule 1.díl

Zázračná levandule 1.díl

Již pouhé vyslovení jména této bylinky vyvolává uklidňující dojem, a co teprve fialová barva jejích kvítků a omamná vůně?

14260×

Mít svůj záhonek nebo alespoň květník s levandulí je asi snem každé ženy. Působí neuvěřitelně dekorativně, její vůně je málokomu nepříjemná a navíc se dá využít i pro své rozličné vlastnosti. Synonymem pro levanduli je francouzská oblast Provence. Právě nyní během července a srpna bychom zde mohli pozorovat nekonečné modré koberce.

Historie a legendy kolem levandule

Rodným hnízdem levandule je oblast Středomoří. Je jednou z nejstarších a nejoceňovanějších kosmetických ingrediencí. Sušená levandule se dávala do šatníků k ochraně před moly a k provonění ošacení. Dále našla své využití v koupelích, parfémech a vonných olejích. Ve starém Římě byla používána při rituálních koupelích a odtud pochází i její název; latinské slovo lavare znamená koupat se. Adam a Eva prý třímali snítku levandule při vyhnání z ráje. Podle další legendy levandule dokázala ochránit člověka před vším zlým a věšela se i na dveře příbytků. Veří se, že v 16. století ochránila Londýn před morovou ranou, což by mohla být zčásti pravda, protože levandulové aroma vadí blechám a hmyzu obecně. Během 1. světové války, kdy byl nedostatek léků, se k hojení ran používal levandulový olej. Levandule je však i symbolem lásky. Novomanželé, kteří chtějí ve svém vztahu navěky udržet vášeň, by si údajně měli pod polštář umístít voňavý sáček s levandulí.

Vzled levandule

Levandule roste v malých keřích do výšky až 60 centimetrů. Podlouhlé úzké listy mají stříbřitozelenou barvu a jsou velmi aromatické. Existuje mnoho odrůd, ale nejpoužívanější je levandule lékařská. Je charakteristická drobnými kvítky v klasovitém květenství. Nejcennější částí rostliny jsou právě trubkovité květy modrofialové, v menší míře i růžové a bílé barvy.

Levandule a její pěstování

Levandulovou velmocí je stále Francie, na paty jí však začíná šlapat i Bulharsko, Austrálie a USA. Vypěstovat se ale dá i v našich podmínkách. V zahradnictví se prodávají semínka nebo předpěstované keříky. Jedinou podmínkou je slunné stanoviště a hlinitopísčitá půda. Pěstovat se tudíž dá jak na skalkách, tak i na balkónech v truhlících. Velkou výhodou je její nenáročnost. Nemusí se v podstatě vůbec zalévat, stačí jí přirozená závlaha v podobě deště. Po odkvětu je však vhodné rostlinky sestříhat, nebo toto provést brzy z jara, a na zimu keříky přikrýt chvojím. Další rok se nám odmění bujným růstem. Plánujeme-li levanduli sklízet, utrhneme květy i se stonky těsně před rozkvětem, poté je po několika kusech svážeme a rozvěšené je sušíme. Pokud sbíráme jen samotné kvítky, sušíme je v tenké vrstvě na papíru jako jiné byliny. Listy levandule se mohou sklízet prakticky po celý rok a ihned se v rozumném množství použít do jídel.

Samotné použití a blahodárné vlastnosti levandule vydají na samostatný článek. Věděli jste například, že levandulový olej je možné účinně použít proti komárům a klíšťatům jako přírodní repelent? Či že je levandule jednou ze součástí provensálského koření? Ještě mnoho zajímavého se dozvíte v pokračování článku o tomto bylinném zázraku.

 Foto: Profimedia

user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena